Share

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که سپاه پاسداران از پاسدار بازنشسته سعید قاسمی شکایت کرده است.

سعید قاسمی، پاسدار بازنشسته

سردار سعید قاسمی، از فرماندهان بازنشسته سپاه پاسداران در گفت‌وگو با با برنامه اینترنتی «رو در رو» اعلام کرده بود که نیروهای سپاه پاسداران در جنگ بوسنی تحت پوشش هلال‌ احمر، به نیروهای مجاهدین آموزش نظامی می‌دادند و با القاعده هم همکاری داشتند. هلال احمر ۲۷ فروردین اعلام کرده بود که از سعید قاسمی به دلیل سوءاستفاده از لباس هلال احمر شکایت می‌کند.

سخنان سعید قاسمی در برنامه «رو در رو» درباره سوءاستفاده از پوشش هلال احمر در جنگ بوسنی

سخنگوی قوه قضائیه در حاشیه برگزاری نخستین نشست رسانه‌ای خود که بعد از ظهر سه‌شنبه ۳ اردیبهشت در تهران برگزار شد، از احضار سعید قاسمی به دادسرا در پی شکایت هلال احمر و سپاه پاسداران خبر داد. غلامحسین اسماعیلی گفت:

«هم هلال احمر و هم سپاه علیه ایشان شکایت کردند و شکایت به بازپرس ارجاع شده است. ایشان احضار شده و تحقیقات بدون اغماض انجام می‌شود.»

دولت آمریکا دوشنبه ۱۵ آوریل/ ۲۶ فروردین با درج اطلاعیه‌ای در فدرال رجیستر (روزنامه رسمی دولت فدرال آمریکا) رسماً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست گروه‌های تروریستی این کشور قرار داد. استفاده از پوشش هلال احمر برای آموزش نظامی «مجاهدین مسلمان» در جنگ بوسنی و ارتباط با القاعده ممکن است به عنوان سندی از فعالیت تروریستی سپاه پاسداران تعبیر شود. سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کرد که سخنان قاسمی فاقد اعتبار است. سعید قاسمی، با انتشار پیامی در توییتر در واکنش به این رویدادها نوشته بود:

« تعجب می‌کنم که بر ما خرده می‌گیرند چرا با لباس هلال‌احمر به نجات مستضعفین رفتید. مگر نه اینکه معنی پوشیدن این لباس یعنی نجات مسلمین و هر بنی‌بشری که تحت آسیبِ ظالم است؟»

محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی هفته گذشته در واکنش به اظهارات سعید قاسمی گفته بود که او «کاسه‌داغ‌کن» آمریکاست.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سال‌های دهه ۱۹۹۰ احمد جنتی را به عنوان نماینده ویژه ایران در امور بوسنی منصوب کرد. گفته می‌شود که فرماندهی نیروهای نظامی ایران در بوسنی را حسین الله‌کرم و محمد رضا نقدی به عهده داشتند. در این جنگ برای نخستین بار ایران در خاک اروپا حضور نظامی داشت.

جمعیت هلال احمر اعلام کرده که آمریکا حساب‌های بانکی‌‌اش را مسدود کرده است.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی سپاه: از پوشش هلال‌احمر سوءاستفاده نکردیم

 

 

 

Share