Share

امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار می‌گوید آمارهای این مرکز و شاخص تورم، میزان گرانی را نشان نمی‌دهند. به‌ گفته او به‌رغم اینکه نرخ تورم ۳۱ درصد اعلام شده، هزینه زندگی برای خانوار ایرانی افزایش ۵۱،۴ درصدی داشته و در سیل اخیر حدود نیم درصد مردم همه دارایی خود را از دست داده‌اند.

خانوارهای ایران در فروردین ۹۸ برای خرید «مجموعه کالا و خدمات یکسان» ۵۱،۴ درصد بیشتر از سال گذشته هزینه کرده‌اند

در غیاب منابع مستقل برای ارائه آمار در ایران، مرکز آمار ایران (مؤسسه دولتی و وابسته به سازمان برنامه و بودجه کشور) از معدود مراجع رسمی برای تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور است. آمارهای این مرجع اصلی‌ترین مورد استناد در سیاست‌گذاری‌ها و همچنین اظهارنظرهای مسئولان و مقامات و همچنین تحلیل‌گران اقتصادی هستند. در این میان تکیه آمارهای رسمی به متوسط آماری و خودداری از اعلام آمارهای جزیی یکی از مواردی ست که به ارائه تصویر نادرست و غیر دقیق می‌انجامد.

رئیس مرکز آمار ایران با قبول این مسئله می‌گوید آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار تصویر دقیقی از گرانی در کشور ارائه نمی‌دهند.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، امیدعلی پارسا در مورد ابهام موجود در آمارهای مرتبط با تورم می‌گوید این آمارها تنها به میانگین شاخص‌های مختلف اشاره دارند و بیش از اینکه وضعیت نقاط مختلف ایران و واقعیت موجود در این مناطق را پوشش دهند، بر معیار‌ها و روش‌های علم آمار تکیه می‌کنند.

به ادعای امیدعلی پارسا، اعلام ارقام گوناگون برای تورم و تفاوت ارقام اعلام شده با واقعیت افزایش قیمت‌ها تنها به دلیل محاسبه میانگینی این شاخص است. او گفته به صورت مشخص برای اعلام تورم از ۲ عدد مختلف استفاده می‌شود که این اعداد بر مبنای دو فاصله زمانی محاسبه می‌شوند. شاخص کل تورم از فروردین ۹۷ تا فروردین ۹۸ افزایش ۵۱،۴ درصدی داشته که نشان می‌دهد خانوارهای ایران برای خرید «مجموعه کالا و خدمات یکسان» ۵۱،۴ درصد بیشتر هزینه کرده‌اند. با این وجود نرخ تورم در ۱۲ ماه اخیر حدود ۳۱ درصد اعلام شده است.

پارسا در مورد آمارهای جزئی گرانی گفت: آمار مربوط به گرانی نیز در مرکز آمار تهیه و ارائه می‌شود و اگر کسی بخواهد می‌تواند حتی میزان افزایش قیمت نوشیدنی به خصوصی را دریافت کند. با این وجود در ارقام مرتبط با شاخص تورم افزایش قیمت مواد غذایی، اعم از افزایش قیمت ۴۵۰ درصدی پیاز و ۲۲۰ درصدی رب(گوجه) و کاهش ۳۰ درصدی قیمت لیمو و تفاوت این ارقام در نقاط مختلف کشور محاسبه نشده است.

او این اعداد را مشابه با معدل دانش‌آموزی دانست که «ممکن است نمره تک داشته باشد، اما در درس‌های دیگر نمره بهتری گرفته باشد».

مورد دیگری از گویا نبودن متوسط آماری، رقم مربوط به افزایش اجاره خانه عنوان شده است . پارسا این رقم را به طور متوسط ۲۵ درصد اعلام کرد و گفت: این رقم در نقاط مختلف کشور و حتی مناطق مختلف تهران متفاوت است و رقم اعلام شده، آمار میانگین است.

او همچنین در مورد آمار خسارات سیل گفت: «به عنوان مثال در سیل اخیر حدود نیم درصد مردم همه دارایی خود را از دست دادند، اما این نیم درصد در مقابل همه مردم کشور رقم بالایی نیست».

بانک مرکزی نیز مرجع دیگری برای محاسبه نرخ تورم به‌شمار می‌رود.  رئیس مرکز آمار پیشتر از عملکرد بانک مرکزی انتقاد کرده‌ بود و این «موازی‌کاری» را «مصیبتی» خوانده بود که دامن ایران را گرفته است.

بیشتر بخوانید:

مرکز آمار ایران: آمارگیری بانک مرکزی مصیبتی بیش نیست

Share