Share

همزمان دو گزارش درباره تلفات ناشی از درگیری‌های نظامی در افغانستان منتشر شد. سازمان ملل در گزارش خود می‌گوید در سه ماهه نخست سال جاری میلادی میزان تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای دولتی افغانستان ۳۹ درصد افزایش داشته است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید مجموع تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل از آن ۱۹ درصد افزایش یافته است.

 کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان: تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶، ۱۹ درصد افزایش یافته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان: تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶، ۱۹ درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش تازه سازمان ملل، در افغانستان شمار بیشتری از غیرنظامیان در حملات نیروهای دولتی آسیب می‌بینند. از آغاز سال جاری میلادی تا ماه مارس بر اثر حملات نیروهای دولتی ۳۰۵ نفر غیرنظامی کشته و ۳۰۳ نفر زخمی شدند. این تعداد در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته افزایش ۳۹ درصدی نشان می‌دهد.

برای نخستین بار در گزارش سازمان ملل نیروهای دولتی افغانستان در یک محدوده زمانی بیش از طالبان غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند. به‌گفته سازمان ملل در سه ماهه نخست سال جاری میلادی طالبان ۲۲۷ نفر غیرنظامی را کشته‌اند.

سازمان ملل دلیل این موضوع را چنین بیان کرده که نیروهای دولتی در عملیات خود آزادانه عمل می‌کنند.

بیشتر قربانیان بر اثر حملات هوایی و زمینی جان خود را از دست داده‌اند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ دستور داده بود که مواضع طالبان بیشتر مورد حمله قرار گیرند. این در حالی است که در ماه‌های گذشته زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان بارها با طالبان مذاکره کرده است.

از سوی دیگر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز گزارش سالانه خود را منتشر کرد که در آن آمده است تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶، ۱۹ درصد افزایش یافته است.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی به ۱۱ هزار و ۲۱۲ تن می‌رسد که از این میان، ۳ هزار و ۳۲ نفر کشته و ۸ هزار و ۱۸۰ نفر دیگر زخمی‌ شده‌اند. ‌۶۸ درصد این قربانیان مرد، ۸ درصد زن و ۲۱ درصد کودک بودند. جنسیت ۱۱۸ قربانی دیگر نامشخص مانده است.

در سال ۱۳۹۶ خورشیدی شمار تلفات غیرنظامیان ۹ هزار و ۴۱۳ نفر بود.

براساس این گزارش ۲۷ درصد قربانیان غیرنظامی در سال گذشته در حملات انتحاری، ۲۰ درصد در درگیری‌های زمینی، ۱۹ درصد در حملات موشکی، ۱۶ درصد در انفجار مین‌های کنارجاده‌ای و ۸ درصد در حملات هوایی کشته و یا زخمی ‌شده‌اند.

سیما سمر می‌گوید مسئولیت ۵۳ درصد این تلفات برعهده گروه طالبان، ۱۲ درصد به دوش نیروهای امنیتی و نیروهای بین‌المللی در افغانستان و ۱۲،۵ درصد بر عهده گروه «دولت اسلامی» (داعش) است. مسئولیت ۲۱ درصد تلفات غیرنظامیان دیگر در سال گذشته را کسی بر عهده نگرفته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نیروهای دولتی و گروه‌های درگیر در جنگ افغانستان خواست تا در جریان درگیری‌ها قوانین بین‌المللی بشردوستانه را رعایت کنند. این کمیسیون همچنین خواهان آموزش نیروهای دولتی در این زمینه شد و از دولت افغانستان خواست که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان کسانی را که در انجام وظیفه خود غفلت می‌کنند هرچه زودتر مجازات کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آتش‌بس میان طرف‌های درگیری را راه حلی اثرگذار در جهت کاهش تلفات غیرنظامیان می‌داند.

این آمار در حالی منتشر می‌شود که امر صلح در افغانستان بیش از هر زمانی مطرح شده است. در کنار مذاکرات آمریکا با طالبان قرار بود گفت‌وگوهای هیئتی از سوی دولت افغانستان و طالبان نیز جمعه ۳۰ فروردین / ۱۹ آوریل در دوحه قطر برگزار شود اما مخالفت طالبان با فهرست شرکت‌کنندگان مذاکرات افغان‌ـ‌افغان را متوقف کرد.

از این گفت‌وگوها به‌عنوان نخستین گام برای دستیابی به توافق صلح بین دولت اشرف غنی و طالبان و سرآغازی برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان یاد شده بود.

بیشتر بخوانید:

افغانستان، یکی از ۱۰ کشور خطرناک برای کودکان

Share