Share

۳۷ نفر در عربستان سعودی به اتهام جاسوسی و تروریسم اعدام شده‌اند: ۱۱ نفر به اتهام ارتباط با ایران. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که در نیویورک به سر می‌برد، در توئیتر خود به این اعدام‌ها واکنش نشان داده و از واشنگتن به دلیل سکوت در برابر این اعدام‌ها انتقاد کرده است.

در سال جاری میلادی ۱۰۴ نفر در عربستان سعودی اعدام شده‌اند

وزارت کشور عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۲۳ مارس/ سوم اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد ۳۷ نفر در این کشور در ارتباط با تروریسم اعدام شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، «مردان اعدام شده» کسانی بوده‌اند که «تفکر تروریستی و افراطی» در پیش گرفته بودند و «باندهای تروریستی» شکل داده بودند تا امنیت را بر هم بزنند و مخدوش کنند.

یک نفر از این افراد بعد از اعدام مصلوب شده است، به این معنا که سر او در ملاء عام به نمایش درآمده است: مجازاتی برای جرایم بسیار سنگین که عربستان می‌گوید در «شرع اسلام» مجاز است.

اعدام افراد در عربستان سعودی معمولا با گردن زدن انجام می‌شود.

افراد و نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر این اقدام ریاض را «هولناک» خوانده‌اند.

اعدام همگی این افراد بدون اطلاع خانواده‌های آنان انجام شده است و آنها هم از طریق رسانه‌ها از این اعدام‌ها مطلع شده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل، یک نفر از اعدام‌شدگان در زمان بازداشت تنها ۱۶ سال داشته است: عبدالکریم الهواج. او پنج ماه بدون هیچ ارتباطی در سلول انفرادی نگهداری شده بود و تحت شکنجه اعتراف کرده بود.

مدیار سمیع‌نژاد، پژوهشگر عفو بین‌الملل در توئیتر خود نوشته است الهواج تهدید شده بود که اگر اعتراف نکند، خانواده‌اش بازداشت می‌شوند:

«او دو سال بدون اتهام نگهداری شد و در طول دوران بازداشت وکیل نداشت. جرم؟ اعتراض به حکومت.»

او از قول مادر عبدالکریم هنگامی که او در صف اعدم بوده نوشته است:

«تصور کنید به فرزندتان که ناعادلانه پشت میله‌های زندان است نگاه می‌کنید و هیچ کاری از دستتان بر نمی‌آید که انجام دهید.»

محمدجواد ظریف اما در واکنش به این اعدام‌ها از اینکه دولت دونالد ترامپ به این اعدام‌ها واکنش نشان نداده، انتقاد کرده است و در توئیتر خود نوشته است رییس‌جمهوری آمریکا بعد از چشم بستن بر اقدام رژیم سعودی در مثله کردن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، این بار هم اعتراضی به اعدام این ۳۷ نفر نکرده است:

«بعد از چشم بستن به روی مثله کردن یک روزنامه‌نگار منتقد سعودی، حالا عربستان سعودی سر ۳۷ نفر را در یک روز از تن جدا می‌کند- و حتی یک نفر را دو روز بعد از عید پاک به صلیب می‌کشد- اما کوچک‌ترین صدایی از دولت ترامپ شنیده نمی‌شود. عضویت در “تیم B” -بولتون، بن‌سلمان، بن‌زاید و بی‌بی‌- باعث مصونیت در برابر دست زدن به هر جنایتی می‌شود.»

خبرگزاری فارس اما در تشریح واکنش ظریف نوشته است وزیر امور خارجه ایران از جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، محمد بن ‌سلمان، ولیعهد سعودی، محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و بنیامین نتانیاهو (معروف به بی‌بی) به این جهت که حرف اول نامی که به آن مشهورند (نام یا نام خانوادگی آنها) با حرف B آغاز می‌شود به عنوان اعضای «تیم B» ‌ یاد کرده و نوشته دولت ترامپ به آنها برای ارتکاب هر جنایتی مصونیت داده است.

در سال جاری میلادی تا به حال ۱۰۴ نفر در عربستان سعودی اعدام شده‌اند.

این کشور در سال ۲۰۱۸ نیز دست‌کم ۱۴۹ نفر را اعدام کرده است.

به گزارش عفو بین‌الملل، عربستان از نظر شمار اعدام‌ها پس از چین و ایران در رتبه سوم جهان قرار دارد.


  • در همین زمینه

گزارش وزارت خارجه آمریکا از وضعیت حقوق بشر جهان: تفاوت برخورد با ایران و عربستان

Share