Share

حسین سلامی فرمانده جدید کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. او که دو روز پیش به درجه سرلشکری ارتقاء یافت، در سخنان نشست معارفه به بیانیه «گام دوم انقلاب» رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت در دوره جدید سپاه، «باید قلمروی اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم». دیگر فرماندهان ارشد سپاه نیز از او ستایش کردند.

فرماندهان ارشد سپاه در مراسم معارفه حسین سلامی به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران، چهارم اردیبهشت

سلامی در نشست معارفه، چهارشنبه چهارم اردیبهشت درباره گام دوم انقلاب گفت:

«ما در گام دوم انقلاب باید حاکمیت اسلام را به تمدن تبدیل کنیم و سپاه باید ظرفیت نقش آفرینی در گام دوم انقلاب را در خود ایجاد کند. ما باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم تا نقطه امنی برای دشمن در سراسر جهان وجود نداشته باشد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ۲۴ بهمن گذشته در بیانیه‌ای با نام «گام دوم» از آغاز «فصل جدیدی» در نظام ایران خبر داد. بیانیه او اما نکته جدیدی نسبت به پیش در بر نداشت.

سلامی پیش از رسیدن به مقام جانشینی فرمانده کل سپاه از سال پرحادثه ۱۳۸۸ به این سو، سمت‌های دیگری همچون معاونت عملیات ستاد مشترک سپاه و فرماندهی نیروی هوایی سپاه را در اختیار داشت.

ناظران مواضع او را «تند» به حساب می‌آورند. او بهمن ۹۷ در واکنش به تهدید‌های اسرائیل برای هدف قرار دادن مواضع ایران در سوریه گفته بود: «راهبرد ما محو اسرائیل از جغرافیای سیاسی جهان است».

سلامی جانشین محمدعلی جعفری شد. خامنه‌ای در حکمی جعفری را نیز به مسئولیت «قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیهالله الاعظم» منصوب کرده است.

او از سال ۱۳۸۶ جانشین رحیم صفوی فرمانده اسبق سپاه پاسداران شد. در حکم خامنه‌ای برای جعفری کناره‌گیری او داوطلبانه نشان داده شد. هنوز به پایان دوره او ۱۵ ماه مانده بود.

فرمانده کل سپاه دوم اردیبهشت پس از ارتقای درجه به دست خامنه‌ای، به دیدار حسن روحانی رئیس‌جمهوری رفت. محمود واعظی، رئیس‌دفتر او درباره این دیدار چهارشنبه گفت: «ما سرلشکر سلامی را از قبل می‌شناختیم، رئیس‌جمهور و وزرا از این انتصاب استقبال کرده و روز دوشنبه آقای رئیس‌جمهور اولین جلسه را با حضور ایشان برگزار کرد.»

واکنش‌های باقری و سلیمانی

محمد باقری، ‌رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران پس از معارفه سلامی در سخنانی سپاه را «مهم‌ترین سازمان پس از انقلاب» خواند و گفت: «تاریخ سپاه با تاریخ رشد و بلوغ نظام عجین شده است»

ورود سلیمانی به مراسم معارفه حسین سلامی به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران، چهارم اردیبهشت

او دوران فرماندهی سلامی بر سپاه را «دوره شکست دشمن» خواند.

تغییر فرمانده سپاه پس از آن رخ می‌دهد که آمریکا این نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی را به فهرست سازمان‌های تروریستی خود افزود.

واشنگتن همچنین دو روز پیش اعلام کرد که معافیت نفتی هشت مشتری جمهوری اسلامی را تمدید نخواهد کرد. سران جمهوری اسلامی پیش‌تر تهدید کرده بودند که اگر صادرات نفت آنها متوقف شود، تنگه هرمز را خواهند بست.

در این شرایط است که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در مراسم معارفه هشدار داد که «سپاه و انقلاب در برهه خطیری قرار دارند».

فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه مدعی شد که انتصاب‌های علی خامنه‌ای «حکمتی» دارند و خواهان «برادری و همدلی بیشتر» شد.

او سپاه را فعال‌ترین مرکز «انتشار ارزش‌ها» خواند.


در همین زمینه:

“گام دوم” خامنه‌ای در مسیر همیشگی

رویترز: آمریکا برای تحریم سپاه معافیت قائل شد

Share