Share

علی‌رغم وقوع فاجعه‌های طبیعی مرتبط با تغییرات اقلیمی و هشدارهای متخصصان درباره گرمایش زمین، نابودی جنگل‌ها در جهان ادامه دارد. هر چند روند نابودی در ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ کاهش نشان می‌دهد، هنوز میزان آن برابر با چهارمین رکورد از زمان ثبت آمار (در ۲۰۰۱) است.

صحنه یکی از اعتراض‌های اخیر به جنگل‌زدایی در آمازون، بوگوتا، کلمبیا، ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸ ــ‌ منبع: AFP

پروژه‌ «دیده‌بان جهانی جنگل‌ها» (Global Forest Watch) در پژوهشی که پنج‌شنبه ۲۵ آوریل / پنجم اردیبهشت منتشر کرد، از نابودی ۱۲ میلیون هکتار جنگل استوایی خبر داده است.

بنا بر این پژوهش، یکی از نگرانی‌های اصلی نابودی جنگل‌هایی است که به آنها «جنگل‌های ابتدایی» می‌گوییم.

جنگل‌های آمازون یکی از مهم‌ترین این جنگل‌ها است و تخریب آن نگرانی‌ها و اعتراض‌های بسیاری را در دو دهه اخیر موجب شده. انتخاب ژایر بالسونارو به ریاست‌جمهوری برزیل بر این نگرانی‌ها افزوده است.

در بیش از یکصدسال گذشته، زمین‌خوارها برای افزایش مزارع  کشاورزی و دامداری و همچنین قاچاقچیان چوب برای تهیه الوار در برزیل و سایر کشورها دست به تخریب و غارت آمازون زده‌اند. در اوج این تخریب‌ها در برزیل روند جنگل زدایی بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ به ۱۹,۵۰۰ کیلومتر مربع در سال رسید، یعنی به چیزی بیش از مساحت کل استان تهران.

بعد از اعتراضات گسترده جهانی و فریاد های بی‌امان فعالان محیط زیست به این روند انبوه تخریب جنگل‌های آمازون، برزیل تحت زمامداری چپ‌‌گرایان سیاست‌های جدیدی برای مقابله با جنگل‌زدایی پیش گرفته بود.

اندونزی نیز در کنار برزیل دیگر از مکان‌هایی بود که جنگل‌های ابتدایی در آن نابود می‌شدند. در این دو کشور ۷۱ درصد تخریب جنگل‌های ابتدایی در ۲۰۰۲ گزارش شده بود.

اما اکنون بولیوی، پرو، جمهوری کنگو و کلمبیا نیز محل افزایش در نابودی این دست جنگل‌ها هستند.

بنا به پژوهش دیده‌بان جهانی جنگل‌ها، مساحتی به اندازه کشور بلژیک (۳,۶ میلیون هکتار) از این جنگل‌های قدیمی و بکر در ۲۰۱۸ نابود شده است.

جنگل‌های ابتدایی نقش بسیار مهمی در جذب گاز دی‌اکسید کربن، عمده‌ترین گاز گلخانه‌ای دارند.


در همین زمینه:

پوپولیسم راست و تغییرات اقلیمی: چرا پیروزی بالسونارو در برزیل تهدیدی برای همه است؟

Share