Share

معترضان به بی‌تفاوتی دولت‌ها به گرمایش زمین به سراغ مرکزهای تجاری و بورس پایتخت بریتانیا رفتند. راهپیمایی‌ها و تحصن «شورش نابودی» در لندن وارد یازدهمین روز خود شده است.

شورش نابودی در برابر بورس لندن،۲۵ آوریل / پنجم اردیبهشت ــ عکس: توئیتر، @ExtinctionR

به گزارش خبرگزاری رویترز، فعالان زیست‌محیطی معترض پنج‌شنبه ۲۵ آوریل / پنجم اردیبهشت خود را به درهای ساختمان بورس لندن چسباندند یا از قطاری در ایستگاه مرکز تجاری «کنری وورف» بالا رفتند و روی سقف آن به اعتراض ادامه دادند.

گروه شورش نابودی گفته است تا ۲۹ آوریل به اعتراضات ادامه می‌دهد. به گزارش رویترز، صنعت مالی هدف آخرین روزهای این کارزار است.

شورش نابودی در بیانیه‌ای درباره اعتراضات امروز نوشت:

«شورش نابودی امروز بر صنعت مالی تمرکز می‌کند. هدف این است که صنعت مالی حقیقت را درباره صنعت زیست‌محیطی و تأثیر مخرب صنعت بر سیاره‌ی ما داشته».

در بورس لندن، شش معترض با لباس سیاه و کراوات‌های قرمز درهای گردان ساختمان را مسدود کردند. آنها پلاکاردهایی داشتند که رویشان نوشته شده بود: «حقیقت را بگو!» و «نمی‌توانی پول را بخوری!»

ویدئویی از اعتراض‌ها در برابر گلدمن ساکس، یک بانک چندملیتی سرمایه‌گذاری و خدمات مالی منتشر شده است:


در ایستگاه قطار کنری وورف هم پنج معترض سوار قطاری شدند و از آن بالا رفتند و این پارچه‌نوشته را به اهتزاز درآوردند:‌ «کسب‌و‌کار به روند همیشگی = مرگ». یک نفر هم با مواد چسبنده خود را به قطار چسباند.

یک پیرمرد ۸۲ ساله به خاطر بالا رفتن از قطار بازداشت شد.


معترضان «شورش نابودی» دوشنبه ۲۶ فروردین / ۱۵ آوریل در نخستین روز اعتراض‌ها چهار مکان مشهور پایتخت بریتانیا ــ پل واترلو، طاق نصرت مرمر (ماربل آرچ)، و خیابان آکسفورد ــ را اشغال کردند.

در روزهای پس از آن،‌ معترضان نیمه‌برهنه به پارلمان بریتانیا رفتند و در روز دیگری نیز یکی از درهای ساختمان غول نفتی «شل» را شکاندند.

تم سوگواری و عزا یکی از تم‌های اصلی اعتراض‌های این فعالان است. به گفته بسیاری از این فعالان، بسیاری از ما به زودی به خاطر آخرالزمان زیست‌محیطی خواهیم مرد. همین ایده باعث شده است که بسیاری از فعالان جنبش نابودی جسورانه اعتراض کنند و تا کنون نیز پلیس یک هزار و ۸۸ تن را بازداشت کرده است.


در همین زمینه:

ده‌ها تن در اعتراض‌ محیط زیستی لندن بازداشت شدند

Share