Share

پنتاگون مدعی شده است ایران از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت می‌کند و تروریست‌های القاعده نیز به خاطر پیش بردن اهداف خود در سوریه مستقر شده‌اند.

 

به گزارش آرتی‌تی نیوز، این سخنان را کاپیتان جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در نشست مطبوعاتی پنتاگون در روز گذشته ۳۱ ماه مه (۱۱ خرداد) اظهار داشت.

کربی در این نشست به خبرنگاران گفت: "خشونت‌هایی که دارد در سوریه اتفاق می‌افتد و اقدامات مخوف حکومت اسد علیه مردم خودش، ما را عمیقأ آشفته و نگران کرده است."

او افزود: "گزارش‌هایی به ما رسیده است و دلایلی را پیدا کرده‌ایم که دقیقأ ما را به این باور رسانده که ایران همچنان به حکومت اسد در ارتکاب چنین اعمال وحشیانه‌ای علیه مردم سوریه یاری می‌رساند."

به گفته سخنگوی پنتاگون، بقیه کشورها نیز در این نگرانی سهیم‌اند و برخی به مخالفان حکومت اسد کمک‌های مخربی کرده‌اند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون: حکومت ایران همچنان دارد به‌طور محسوس و غیرمحسوس از حکومت اسد حمایت می‌کند. و این چیزی است که باید متوقف شود

کربی تصریح کرد گزارشاتی که به مقامات وزارت دفاع آمریکا رسیده حاکی از این بوده است که ایرانی‌ها از هواپیماهای مسافربری و تجاری برای رساندن سلاح به سوریه استفاده می‌کنند، اما آن‌ها هنوز نمی‌توانند این گزارش‌ها را تأیید کنند.

شبکه تلویزیونی زد.دی.اف آلمان نیز دو روز پیش اعلام کرد که ایران از هواپیماهای مسافربری برای انتقال سلاح به سوریه استفاده می‌کند.

جان کربی افزود: "مسئله عمده‌تر در این‌باره این است که حکومت ایران همچنان دارد به‌طور محسوس و غیرمحسوس از حکومت اسد حمایت می‌کند. و این چیزی است که باید متوقف شود."

به گفته کربی، مقامات وزارت دفاع آمریکا بر این باورند که "برخی افراد القاعده در سوریه مستقر هستند و از دامن زدن به خشونت در این کشور سود می‌برند."

او اظهار داشت: "ما فکر نمی‌کنیم که اهداف آن‌ها با مخالفان سوری یکسان باشد یا این‌که حتی مخالفان پذیرای آن‌ها شده باشند. آن‌چه ما دریافته‌ایم این است که آن‌ها همان اعضای اصلی القاعده در عراق بوده‌اند که حالا به سوریه مهاجرت کرده‌اند."

سفر پوتین به برلین و پاریس

ایران تنها متحد اصلی حکومت بشار اسد محسوب نمی‌شود. اسد از حمایت‌های دولت روسیه نیز بهره می‌برد و همین باعث شده‌است هم‌زمان با گسترش خشونت‌ها در سوریه فشار غرب بر روسیه نیز افزایش یابد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه امروز (جمعه) سفر خود را به برلین و پاریس آغاز می‌کند در حالی که انتظار می‌رود رهبران آلمان و فرانسه مذاکراتی جدی و طولانی با او درباره سوریه داشته باشند، اما امید چندانی نمی‌رود که پوتین موافق سخت‌گیری‌ و فشار بیشتر بر رژیم بشار اسد باشد.

روسیه به‌همراه چین تاکنون دو بار در شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع تصویب اقدامات تنبیهی علیه رژیم بشار اسد شده‌اند. سوریه آخرین متحد روسیه در منطقه محسوب می‌شود به‌طوری که بنادر خود را در اختیار نیروی دریایی روسیه گذاشته ‌است. سوریه همچنین یکی از مهم‌ترین مشتریان صنایع تسلیحاتی مسکو است.

آلمان و فرانسه نیز در شمار آن دسته از کشورهای غربی هستند که از انزوای سوریه و اقدامات بیشتر شورای امنیت جانبداری می‌کنند. آن‌ها در روزهای اخیر و در پی کشتار ۱۰۸ تن از غیرنظامیان در شهرک حوله سفیران سوریه را اخراج کردند.

اما روسیه موافق این اقدامات نیست و به‌نظر نمی‌رسد گفت‌وگوهای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه با ولادیمیر پوتین بر مواضع این کشور درباره سوریه تأثیر چشم‌گیری داشته باشد.

 

Share