Share

هاتگرام و تلگرام طلایی، نسخه‌های فارسی تلگرام به خاطر تلاش برای سرقت اطلاعات حساس کاربران از بازار اپلیکشن‌های گوگل حذف شدند. وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران با تأکید بر ناامن بودن «پوسته‌های فارسی تلگرام»، خواهان مشخص‌شدن محل تأمین بودجه ساختن آنها شده است.

تصویری از پیام هشدار گوگل درباره خطر جاسوسی هاتگرام و تلگرام طلایی

پیش از حذف خودکار این اپلیکیشن‌ها که به گزارش رسانه‌های ایران پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت اتفاق افتاد، آنتی‌ویروس گوگل به نام «Play Protect» که به بازار اپ گوگل افزوده شده است، فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی را مسدود کرده بود.

در پیام هشدار Play Protect به کاربران آمده بود: «این اپ برای جاسوسی از اطلاعات شخصی شما تلاش می‌کند؛ اطلاعاتی همچون پیام‌های اس‌ام‌اس، عکس‌ها، صداهای ضبط‌شده یا تاریخ تماس‌ها».

این آنتی‌ویروس داخلی گوگل اجازه نصب مجدد این دو اپلیکیشن را نمی‌دهد.

فیلترینگ و اپلیکیشن‌های بومی

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران در واکنش به مسدودشدن هاتگرام و تلگرام طلایی در توئیتی نوشت:

«برای حق‌الناس در دی ۹۶ گفتیم “همه” پوسته‌های فارسی تلگرام فاقد امنیتند. اکنون ۱۲۷ پوسته غیررسمی در کشور هست. با حذف دو تا از آنها باید دید مدعیان داخلی و خارجی از بقیه و محل تأمین بودجه آنها خواهند گفت یا روزه سکوت خواهند گرفت؟»

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اما هاتگرام و تلگرام طلایی را فیلترشکن‌های داخلی وزارت ارتباطات خوانده بود که به دنبال دور زدن فیلترینگ تلگرام هستند.

آذری جهرمی اما مهر گذشته در واکنش به این سخنان در تلویزیون دولتی ایران گفته بود که قوه قضائیه بدون دخالت وزارت ارتباطات تلگرام را مسدود کرد، پس چرا حالا «در خصوص بستن تلگرام طلائی اغماض کند؟»

مقامات جمهوری اسلامی تصدیق کرده بودند که هاتگرام و تلگرام طلایی قرار بوده زمینه را برای مهاجرت آرام کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های داخلی را فراهم کند. موسسه «آرتیکل ۱۹» نیز در گزارش خود درباره محدودیت‌های اینترنت ایران به خطر نسخه‌های بومی تلگرام و پیام‌رسان‌های بومی برای امنیت اطلاعات شهروندان و حفظ حریم خصوصی آنها اشاره کرده است.

پس از اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶، دادسرای فرهنگ و رسانه تهران دوشنبه ۱۰ اردیبهشت با صدور اطلاعیه‌ای ضمن متهم کردن شبکه تلگرام به «اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه» و «جمع‌آوری اطلاعات مردم و کشور و دسترسی بیگانگان به حریم خصوصی و داده‌های شهروندان ایرانی و جاسوسی به نفع اجانب»، کلیه ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت در ایران را مکلف کرد که وب‌سایت و اپلیکیشن تلگرام را به‌طور کامل مسدود کنند.

مقامات قضائی با فیلترینگ تلگرام، تلاش کردند کاربران را به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی تشویق کنند. اما در نهایت نه تنها ۸۰ درصد کاربران تلگرام در این شبکه ماندند، بلکه استفاده از اینستاگرام نیز در ایران افزایش یافت.


در همین زمینه:

محدودیت اینترنت: اینترنت در دوران بحران ارزی

وزیر ارتباطات: با مدیر تلگرام در تهران جلسه داشتیم

Share