Share

بحران مالی در منطقه یورو باعث شد تا میزان بیکاری در این منطقه به ۱۱ درصد برسد. این رقم یک رکورد محسوب می‌شود.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده‌ است، نرخ بیکاری در ماه‌های مارس و آوریل سال جاری به بالاترین میزان از زمان تشکیل منطقه یورو در سال ۱۹۹۹ تاکنون رسیده ‌‌است و تحلیلگران هشدار می‌دهند که این میزان ممکن است افزایش یابد.

بر اساس گزارش مؤسسه یورواستات (مرکز آمار اتحادیه اروپا) در ماه آوریل جمعیت افراد بیکار در ۱۷ کشوری که واحد پولی آن‌ها یورو است، بالغ بر ۱۷.۴ میلیون تن شد که به نسبت آمارهای پیشین به تعداد زنان و مردان بیکار ۱۱۰ هزار تن افزوده شده است.

تعداد جوانان بیکار این آمار را بدتر جلوه می‌دهد از آن‌جا که ۳.۳۶ میلیون تن از افراد زیر ۲۵ سال در ماه مه در جست‌وجوی کار بودند که این رقم به نسبت ماه گذشته آن افزایش ۲۱۴ هزار نفری را نشان می‌دهد.

در همین حال نتایج یک پیمایش مهم گوشزد می‌کند که فعالیت‌ها در بخش صنعت در سه سال اخیر به پایین‌ترین حد خود رسیده‌ است.

اسپانیا بالاترین نرخ بیکاری را با ۲۴.۳ درصد و اتریش کمترین نرخ بیکاری را با ۳.۹ درصد به خود اختصاص داده‌اند

جنیفر مک‌کئون، اقتصاددان در این‌باره به خبرگزاری فرانسه گفت: "این اطلاعات تصویر مأیوس‌کننده‌ای از تعمیق بحران اقتصادی در منطقه ارائه می‌دهد."

او افزود: "این آشکارا بخت سیاست‌گذاران را برای مهار بحران مالی کمتر می‌کند."

رهبران اتحادیه اروپا تقلا می‌کنند که اقتصاد این کشورها را احیا کنند، اما آن‌ها بر سر چگونگی کار چند دسته شده‌اند.

از یک سو آلمان بر ادامه سیاست ریاضت اقتصادی اصرار دارد در حالی که فرانسه به سیاست‌هایی گرایش دارد که رشد اقتصادی هم‌زمان را به دنبال داشته باشد.

اطلاعات و آمار از رشد تفاوت‌ها و ناهمخوانی میان کشورهای جنوب منطقه یورو با کشورهای با کشوهای ثروتمندتر شمالی دارد.

اسپانیا بار دیگر بالاترین نرخ بیکاری را با ۲۴.۳ درصد به خود اختصاص داده ‌است. در این کشور از هر دو نفر زیر ۲۵ سال، یک نفر بیکار است. در رده‌های بعد نیز یونان با ۲۱.۷ درصد و پرتغال با ۱۵.۲ درصد نرخ بیکاری قرار دارند.

در برابر، اتریش کمترین نرخ بیکاری را با ۳.۹ درصد دارد و پس از آن کشورهای لوکزامبورگ و هلند با ۵.۲ درصد و آلمان با ۵.۴ درصد جمعیت بیکار قرار می‌گیرند.
 

Share