Share

فاضل سای، پیانیست مشهور ترک با اعلام آته‌ایست بودن خود و با به‌ چالش کشیدن اسلام‌گرایان و مخالفت با حکومت، به اتهام "نقض ارزش‌های دینی" در ترکیه محاکمه می‌شود.

 

مِلتِم آکیول، وکیل مدافع فاضل سای امروز جمعه ۱۲ خردادماه (یکم ژوئن) به خبرگزاری فرانسه گفت هفته گذشته دادستانی کیفرخواستی منتشر کرد که بر پایه آن موکلش می‌بایست ۲۶ مهرماه (۱۷ اکتبر) در دادگاه حاضر شود.

آکیول با بیان این‌که فاضل سای این اتهامات را رد می‌کند، گفت: "خطر یک سال و نیم زندان موکل مرا تهدید می‌کند… او در دادگاه حاضر خواهد شد."

فاضل سای ۴۲ ساله، فرزند یکی از روشنفکران ترکیه، نه تنها به‌خاطر قطعات پیانویی که خود آن‌ها را ساخته مشهور است بلکه اجراهای وی از قطعات کلاسیک نیز از شهرت جهانی برخوردارند.

مِلتِم آکیول افزود محاکمه فاضل سای بر اساس ماده ۲۱۶ قانون مجازات در ترکیه که به نقض ارزش‌های دینی مربوط می‌شود صورت می‌گیرد.

فاضل سای که آته‌ایست بودن خود را پیش از این اعلام کرده بود با نقل بیتی از اشعار عمر خیام، شاعر ایرانی، ادیان را به سخره گرفت و همین موجب شد تا در شبکه اجتماعی توئیتر با حمله‌های پی‌درپی پیام‌گذاران اسلام‌گرا روبه‌رو شود.

در سال ۲۰۰۷ "مرثیه"‌ (رکویم) فاضل سای، اثری به یاد متین آلتیوک، شاعر ترک که در حمله مسلمانان تندرو در شهر سیواس سوخت و جان باخت، نیز توسط وزارت فرهنگ ترکیه سانسور شد

برخی علیه فاضل سای به دادگاه شکایت بردند که وی با اظهارات خود در شبکه‌های اجتماعی احساسات مردم را جریحه‌دار کرده است.

خبرگزاری فرانسه در همین رابطه قصد داشت با این هنرمند گفت‌وگو کند اما آژانس هنری وی اطلاع داد که فاضل سای به‌شدت از این جریانات خشمگین است و حاضر به گفت‌وگو با رسانه‌ها نیست.

وی پیش از این در گفت‌وگو با روزنامه‌ها از عشق خود به کشور و زادگاهش آنکارا سخن گفته بود.

با این حال اسلام‌گرایان به‌طور منظم در شبکه‌های اجتماعی اینترنت و همچنین در برنامه‌های تلویزیونی او را به توهین به دین متهم کرده‌اند.

سمیل طیار، نماینده‌ای از حزب حاکم عدالت و توسعه در اظهارنظری در این‌باره مادر فاضل سای را "روسپی" خطاب کرد.

با این‌که ترکیه از پیشینه‌ای سکولار برخوردار است اما از زمان روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه تنش‌های مذهبی در این کشور بارها تکرار شده است.

این نخستین تنش میان حکومت ترکیه و این پیانیست سکولار نیست. در سال ۲۰۰۷ "مرثیه"‌ (رکویم) او، اثری به یاد متین آلتیوک، شاعر ترک، توسط وزارت فرهنگ ترکیه سانسور شد.

متین آلتیوک در حمله مسلمانان تندرو در شهر سیواس در روز ۱۱ تیرماه ۱۳۷۲ (دوم ژوئیه ۱۹۹۳) به همراه ۳۶ روشنفکر سکولار دیگر سوخت و جان باخت.

دلیل این کشتار حضور عزیز نسین، نویسنده مطرح ترکیه و مترجم بخشی از کتاب "آیات شیطانی" اثر سلمان رشدی، در این جشن بود. آن‌ها پس از شعارهای تند با وجود حفاظت پلیس و نیروهای امنیتی هتل محل اقامت این روشنفکران را به آتش کشیدند. عزیز نسین در این آتش‌سوزی موفق به فرار شد.

دادگاه ترکیه ۳۱ نفر را در این رابطه به اعدام محکوم کرد اما این حکم هیچگاه به اجرا درنیامد.

فاضل سای که در گفت‌وگو با روزنامه‌ها نگرانی خود را از "فشارهای اسلام‌گرایان" ابراز کرده بود، نامه‌هایی دریافت نمود که وی را به مرگ تهدید می‌کردند.

این هنرمند با اعتراض به روند دادرسی خود اعلام کرد: "من شاید تنها کسی در جهان هستم که به دلیل اعلام آته‌ایست بودنم پرونده‌ای برایم تشکیل می‌شود." سای افزود چاره‌ای جز انتخاب تبعید در ژاپن ندارد.

فاضل سای که بارها در توکیو، برلین، پاریس، لندن و زالتسبورگ سالن‌های کنسرت را از علاقه‌مندان به موسیقی پر کرده است، گفت: "اگر به زندان محکوم شوم فعالیت هنری‌ام به پایان می‌رسد."

 

Share