Share

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌اى اعلام کرده است که اعدام ۳۷ نفر به اتهام «تروریسم» در عربستان سعودی، نشان از افزایش نگران‌کننده‌ استفاده از مجازات اعدام در این کشور دارد. در میان اعدام شدگان یک مرد جوان بود که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشت.

در سال جاری میلادی تا به حال ۱۰۴ نفر در عربستان سعودی اعدام شده‌اند

لین مالوف، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل گفته: «این اعدام‌های جمعی نقض بیرحمانه حق حیات توسط مقامات عربستان سعودى را به طرزى هولناک به نمایش گذاشته است. این اعدام‌ها همچنین استفاده شنیع مقامات عربستان سعودی از اعدام به عنوان ابزارى برای سرکوب صداى مخالفان متعلق به اقلیت شیعی را نشان مى‌دهد.»

اکثر افرادی که اعدام شدند مردانی شیعه بودند که پس از محاکمات نمایشى، بدون رعایت استانداردهای بین المللى دادرسى عادلانه و بر اساس اعترافات گرفته شده تحت شکنجه محکوم شده بودند.

این زندانیان مدت‌ها علیه در حاشیه قرار گرفتن این گروه مذهبی در زمینه سیاسی و اقتصادی اعتراض داشتند.

تعدادی از اعدام‌شدگان اهل عوامیه، شهر شیعه‌نشینی در استان شرقی کشور بوده‌اند که اعتراضات بهار عربی در سال ۲۰۱۱ از این شهر ریشه گرفته است. عوامیه، محل زندگی روحانی برجسته شیعه شیخ نیمر النمر بود که در سال ۲۰۱۶ اعدام شد.

۱۱ نفر از این افراد پس از محاکمه ناعادلانه با اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم شدند. دست کم ۱۴ نفر دیگر به جرایمی در ارتباط با شرکت‌ در تظاهرات ضد حکومتی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ محکوم شده بودند. آن‌ها گفته بودند که در دوران بازداشت شکنجه شده بودند و برای اعتراف تحت فشار قرار گرفته بودند.

یکى از اعدام‌شدگان مرد شیعه جوانى به نام عبدالکریم الهواج در ١۶ سالگی به دلیل شرکت در تظاهرات ضد حکومتی بازداشت شده بود. طبق قوانین بین‌المللی مجازات اعدام برای افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن دارند، مطلقا ممنوع است.

لین مالوف گفته: «اعدام در همه شرایط مجازاتی بیرحمانه، غیرانسانی و رذیلانه است اما هنگامی که برای مجازات کودکانی که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند به کار می‌رود، هولناک‌تر نیز می‌شود.»

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ نگرانی خود را درباره اعمال شکنجه برای اعتراف گرفتن از این افراد اعلام کرده بود اما دولت عربستان سعودی با ارسال نامه ای این ادعاها را رد و ادعا کرد که مردان خود گناهشان را پذیرفته‌اند و با اختیار خود اعتراف کرده‌اند.

اما اسناد به دست آمده نشان می‌دهد که بعضی از مردان بارها و بارها به دادگاه گفته‌اند که اعتراف آنها اجباری بوده و از طریق شکنجه به دست آمده است. در برخی موارد، آنها گفته‌ بودند که جز اینکه زیر برگه‌های اعتراف را امضا کرده‌اند، کار دیگری نکرده‌اند.

یکی از متهمین به نام منیر العدام گفته: «این کلمات من نیستند. من یک کلمه هم نگفتم. این‌ها دروغ‌هایی است که بازجو نوشته است.»

بر اساس اطلاعات عفو بین‌الملل، خانواده‌ها از قبل در مورد اعدام‌ها مطلع نشده بودند و با شنیدن خبر اعدام عزیزان شان در شوک فرو رفتند.

یک مقام عربستان سعودی روز سه شنبه درباره این اعدام‌ها به سی ان ان گفته: «پادشاهی عربستان سعودی تروریست‌هایی را که خون بی گناهان را می ربزند، امنیت ملی کشور پادشاهی را تهدید می‌کنند محکوم کرده و به سزای اعمال خود رسانده.»

در سال جاری میلادی تا به حال ۱۰۴ نفر در عربستان سعودی اعدام شده‌اند.

این کشور در سال ۲۰۱۸ نیز دست‌کم ۱۴۹ نفر را اعدام کرده است.

به گزارش عفو بین‌الملل، عربستان از نظر شمار اعدام‌ها پس از چین و ایران در رتبه سوم جهان قرار دارد.


در همین زمینه:

واکنش ظریف به اعدام ۳۷ نفر در عربستان: کوچک‌ترین صدایی از دولت ترامپ شنیده نمی‌شود

Share