Share

کمتر از یک هفته به ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر باقی مانده است. نیروهای امنیتی و انتظامی با تهدید، احضار و دستگیری فعالان کارگری تلاش دارند مانع برگزاری مراسم اول ماه مه شوند. چهارتن از جمله نایب‌رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران جمعه ششم اردیبهشت در تهران دستگیر شده‌اند.

عکس زینتی است

عکس زینتی است

نیروهای امنیتی و انتظامی جمعه ششم اردیبهشت تجمع فعالان کارگری در پارک جهان‌نما را برهم زدند و  ۱۲ تن از فعالان کارگری را در این پارک واقع در اتوبان تهران کرج دستگیر کردند.

به گزارش کانال خبری «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، تا ساعت هفت و ۳۰ دقیقه شب اکثر این بازداشت‌شدگان آزاد شدند و تنها چهار تن هنوز در بازداشت به سر می‌برند.

۱۰ تن از بازداشت‌شدگان اولیه را علیرضا ثقفی، هاله صفرزاده، پروین محمدی، واله زمانی، سعید ترابیان، فواد فتحی،‌ مصطفی شوکت، امیر عباسی، صفیار قربانی و بلال قربانی تشکیل می‌دادند.

از این میان پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران، واله زمانی عضو سندیکای نقاشان استان البرز، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر هنوز در بازداشت به سر می‌برند. از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست.

در شهرستان‌ها نیز چندین فعال کارگری احضار شده‌اند.

تازه‌ترین مورد احضار اعضای انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران توسط اداره اطلاعات این شهر است. ماموران اطلاعاتی احضار شدگان را تهدید کرده‌اند که از برگزاری مراسم اول ماه و یا شرکت در چنین مراسمی خودداری کنند.

در روزهای اخیر همچنین سه فعال کارگری در ارومیه و سنندج و یک فعال صنفی معلمان در فیروزآباد به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند.

سندیکای شرکت واحد دو روز پیش اعلام کرد قصد دارد در روز جهانی کارگر  تجمعی مقابل مجلس در میدان بهارستان با خواست تحقق مطالبات کارگری برگزار کند. این فراخوان مورد حمایت تشکل‌های بازنشستگان و دانشجویان قرار گرفته است. کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری نیز از این فراخوان حمایت کرده است.

تشکل‌های صنفی معلمان نیز اعلام کرده‌اند روز ۱۲ اردیبهشت همزمان با روز معلم در تهران و سایر شهرها تجمع اعتراضی برپا خواهند کرد.

روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت نیز شورای بازنشستگان تامین اجتماعی دومین «گلگشت» خود را در پارک دانشجو برگزار کردند.

در این گلگشت فعالان بازنشستگان ضمن تبریک اول ماه مه خواستار رسیدگی به مطالبات بازنشستگان و به‌رسمیت شناختن تشکل مستقل بازنشستگان شدند. از جمله پروین محمدی و شاپور احسانی راد دو تن از فعالان بازنشستگان طی سخنانی مطالبات بازنشستگان را طرح کردند.


حقوق کارگران در ایران

Share