Share

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، کشتار غیرنظامیان را در روستای حوله در سوریه محکوم کرد.

 

اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۱ با تصویب قطعنامه‌ای همچنین خواهان تحقیق درباره این کشتار شدند. روسیه و چین از جمله کشورهای مخالف این قطعنامه بودند.

در کشتار حوله که روز جمعه پنجم خرداد رخ داد، بیش از ۱۰۰ نفر از جمله ۴۹ کودک کشته شدند.

پس از کشتار حوله بیش از ۲۰ نفر دیگر نیز در سوریه کشته شده‌اند.

روسیه که یکی از مخالفان دخالت نظامی در سوریه است، کشتار حوله را نتیجه کمک مالی و تسلیحاتی به مخالفان سوری دانسته است

دولت سوریه با انتشار گزارشی اعلام کرده مخالفان با هدف "دخالت نظامی" غرب در سوریه دست به این کشتارها زده‌اند اما در مقابل، مخالفان نیز نیروهای شبه نظامی حامی دولت سوریه را به دست داشتن در این کشتارها متهم می‌کنند.

روسیه که یکی از مخالفان دخالت نظامی در سوریه است، کشتار حوله را نتیجه کمک مالی و تسلیحاتی به مخالفان سوری دانسته است.

به گفته وزارت خارجه روسیه "کشتار بی‌رحمانه در روستای حوله باعث شده که اوضاع در سوریه بیش از پیش وخیم شود".

ولاذیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز گفته است در صورت وقوع جنگ داخلی در سوریه، مسکو از هیچ یک از طرفین پشتیبانی نخواهد کرد.

رییس جمهور روسیه گفت: "ما باید تمام کوشش خود را در جهت کمک به عنان در اجرای مأموریت وی به کار بریم."

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه است که حدود دو ماه پیش طرح صلحی را برای پایان یافتن خشونت‌ها در این کشور ارائه کرد.

طرح صلح کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، شامل اجرای تعهداتی از سوی دولت و اپوزیسیون سوریه از جمله قطع خشونت، کمک‌رسانی بشر دوستانه به آسیب‌دیدگان و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی میان دولت و مخالفان است.

کشتار غیرنظامیان در حوله سوریه یکی از فاجعه‌آمیزترین رویدادها در سوریه از آغاز قیام مردم این کشور علیه حکومت بشار اسد است.

به گفته سازمان ملل از ۱۴ ماه پیش تاکنون حدد ۱۳ هزار نفر در خشونت‌های سوریه کشته شده اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت ۲۵۰۰ مأمور امنیتی و نظامی در این کشور کشته شده‌اند.

 

Share