Share

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از بروز نشانه‌های جنگ داخلی در سوریه ابراز نگرانی کرد و خواهان پایان یافتن خشونت‌ها در این کشور شد.

 

به گزارش ریا نووستی، پوتین روز جمعه اول ژوئن (۱۲ خرداد ۱۳۹۱) در برلین و در نشستی خبری با آنگلا مرکیل، صدراعظم آلمان گفت: "ما در حال حاضر شاهد نشانه‌هایی از بروز جنگ داخلی در سوریه هستیم که روندی بسیار خطرناک است."

روسیه چند روز پیش نیز مواضع مخالفان دولت سوریه را "تحریک‌کننده" آغاز جنگ داخلی در این کشور ارزیابی کرده بود.

ولادیمیر پوتین: ما در حال حاضر شاهد نشانه‌هایی از بروز جنگ داخلی در سوریه هستیم که روندی بسیار خطرناک است

برهان غلیون، رئیس شورای ملی سوریه هفته گذشته در نشستی خبری در ترکیه گفته بود در صورتی که جامعه جهانی نتواند علیه سوریه تصمیمی درباره بند هفت منشور سازمان ملل بگیرد بگیرد، مردم وارد "جنگ آزادی‌بخش" می‌شوند.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: "برخی می‌گویند ما به طور یک‌جانبه از رژیم‌های خاصی از جمله رژیم بشار اسد حمایت می‌کنیم ولی این عقیده‌ای اشتباهی است. ما با سوریه مناسبات چندین ساله خوبی داریم ولی از هیچ کدام از طرف‌ها در صورت بروز جنگ داخلی در این کشور جانبداری نمی‌کنیم."

پوتین گفته است: "تلاش‌ها برای قطع خشونت در سوریه باید از حداکثر حمایت برخوردار باشد."

وی افزود: "ما باید تمام کوشش خود را در جهت کمک به عنان در اجرای مأموریت وی به کار بریم."

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه است که حدود دو ماه پیش طرح صلحی را برای پایان یافتن خشونت‌ها در این کشور ارائه کرد.

طرح صلح کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، شامل اجرای تعهداتی از سوی دولت و اپوزیسیون سوریه از جمله قطع خشونت، کمک‌رسانی بشر دوستانه به آسیب‌دیدگان و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی میان دولت و مخالفان است.

به گفته سازمان ملل از ۱۴ ماه پیش تاکنون حدد ۱۳ هزار نفر در خشونت‌های سوریه کشته شده اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت ۲۵۰۰ مأمور امنیتی و نظامی در این کشور کشته شده‌اند.

 

Share