Share

شنبه ۲۷ آوریل، دو روز پس از پاسخ امانوئل مکرون به مطالبات جلیقه‌زردها مبنی بر کاهش مالیات‌ها، افزایش حقوق بازنشستگان، تقویت خدمات اداری و تسهیل مشارکت سیاسی، آن‌ها وارد بیست و چهارمین هفته اعتراضی شدند. «یک فراخوان بین‌المللی» برای «پرده‌ ۲۴» مردم را به تجمع در شهرهای استراسبورگ، پاریس و همچنین تولوز فراخوانده بود. با نزدیک شدن به یکم ماه مه، روز جهانی کارگر، سرنوشت این اعتراضات نامشخص است.

پلیس در استراسبورگ سعی داشت از پیشروی تظاهرکنندگان را به سمت دفتر پارلمان اروپا جلوگیری کند.

در استراسبورگ تظاهرکنندگان با پلیس درگیر شدند که به زخمی شدن یک معترض و دستگیری سه تن از آن‌ها انجامید.

در پاریس هزاران نفر از جلیقه زردها، جلیقه‌قرمزهای کنفدراسیون عمومی کار و نمایندگان احزاب چپ از یک‌سو برای یک «تلافی عمومی» به خیابان آمدند. از سوی دیگر صدها تن از آن‌ها علیه رسانه‌ها راهپیمایی کردند.

شنبه ۲۷ آوریل/۷ اردیبهشت، استراسبورگ صحنه «پرده ۲۴» (بیست و چهارمین شنبه اعتراضی جلیقه‌زردها) بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک ماه مانده به انتخابات پارلمان اروپا، فراخوانی «بین‌المللی» که هواداران جلیقه‌زردها را به راهپیمایی به سمت دفتر پارلمان اروپا دعوت می‌کرد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. هدف از این فراخوان این بود که علاوه بر فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها و بلژیکی‌های استراسبورگ را نیز به جنبش جذب کند.

بر اساس اعلام رسمی، دو هزار «جلیقه‌زرد» در ساعت ابتدایی بعدازظهر، راهپیمایی در استراسبورگ را با آرامش آغاز کردند، اما پلیس تظاهرکنندگان را در میدان بوردو متوقف کرد و با جلوگیری از پیشروی آن‌ها به سمت مقر پارلمان اروپا فضا متشنج شد.

بر اساس گزارش دولتی، پلیس «به خاطر حمله برای عبور به سمت یکی از مناطق ممنوع» به سمت تظاهرکنندگان گاز اشک‌آور پرتاب کرد «تا آن‌ها را متفرق کند».

پلیس فرانسه همزمان با شروع «پرده ۲۴»، تظاهرات در مراکز تاریخی معینی را در شهرهای مختلف فرانسه همچون اطراف ساختمان “پارلمان اروپا” در استراسبورگ، میدان “کپیتول” در شهر “تولوز”، مراکز شهرهای “لیل”، “رِن” و “روان” و همچنین خیابان “شانزه‌لیزه” و اطراف “کلیسای نوتردام” و ساختمان “مجلس ملی” در پاریس، ممنوع اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در میدان بوردو یکی از تظاهرکنندگان مجروح شد و پلیس سه نفر را دستگیر کرد.

ساعتی بعد بخشی از تظاهرکنندگان که ملبس به لباس سیاه و ماسک بودند، به مقر پارلمان اروپا رسیدند و با آتش‌زدن سطل‌های زباله و تلاش برای شکستن موانع، با پلیس درگیر شدند.

«پرده ۲۴» پرچم آلمان را هم به میان جلیقه‌زردها آورد و تظاهرکنندگان بلژیکی، آلمانی، سوئیسی، لوگزامبورگی و ایتالیایی نیز در میان جمعیت دیده ‌شدند.

یکی از تظاهرکنندگان استراسبورگی به خبرگزاری فرانسه گفت در سخنان اخیر مکرون «هیچ چیز مشخصی» وجود نداشته و به او انگیزه بیشتری برای شرکت در تجمعات اعتراضی داده است.

همزمان در پاریس جلیقه زردها به دو گروه تقسیم شدند و برای «تلافی عمومی» و «راهپیمایی علیه رسانه‌ها» تظاهرات کردند.

به گزارش روزنامه لوموند، هزاران نفر از تظاهرکنندگان اعم از جلیقه قرمزهای «کنوانسیون عمومی کار»، بزرگ‌ترین سندیکای کارگری فرانسه، جلیقه‌زردها و نمایندگان گروه‌های مختلط چپ برای یک «تلافی عمومی» علیه دولت و انجمن کارفرمایان فرانسه (موسوم به مدف) راهپیمایی کردند.

عمر لقا، یکی از برگزار کنندگان این تجمعات و از اعضای کنفدراسیون عمومی کار به خبرگزاری فرانسه گفته از شنیدن وعده‌های اخیر مکرون ناامید شده است:

«در صحبت‌های او چیزی در مورد قدرت خرید دیده نمی‌شد. برای بازنشستگان بد نیست. او از حماقتی که قبلا در این مورد کرده بود برگشته. با وجود این در مورد هدایایی که به گروه‌های قدرتمند داده هم سکوت کرد. این دولت هیچ دستاوردی نداشته. همان روند قبلی ادامه دارد: شکاف اجتماعی.»

استر بنباسا، نماینده سبزها در مجلس نیز که در تمام تجمعات جلیقه‌زردها حاضر بوده گفته است:

«از گفت‌و‌گوی ملی چیزی حاصل نشد. امروز است که ما باید با کنفدراسیون عمومی کار همراه باشیم برای اینکه لازم است که چپ‌ها با هم متحد باشند. باید از روز اول مه نیز برای نه گفتن استفاده کرد.»

در پاریس اما یک مسیر راهپیمایی دیگر نیز شکل گرفت و صدها نفر با گذشتن از مقابل دفاتر رسانه‌های صوتی و تصویری بزرگ فرانسه به سمت ساختمان «شورای عالی صوتی تصویری» رفتند و خواستار «برخورد رسانه‌ای بی‌طرفانه» شدند.

یکی از تظاهرکنندگان گفته است:

«پلیس بر خبرنگاران مستقل فشار می‌آورد چون تنها آن‌ها هستند که حقیقت را می‌گویند. رسانه‌های سنتی حقیقت را نمی‌گویند. ما هر چیزی به خبرنگاران رسانه‌های بزرگ بگوییم، آن‌ها آن را علیه خودمان برمی‌گردانند».

پیش از شروع تظاهرات شنبه، اینگرید لُوَوَسور، یکی از اعضای قدیمی و فعال جنبش «جلیقه زردها»، تدابیر اصلاحاتی امانوئل مکرون را رضایت‌بخش و کارآمد ندانسته و گفته بود:

«بعید به نظر می‌رسد این جنبش اعتراضی خاموش شود. آنچه در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد، نشان‌دهنده نارضایتی مردم فرانسه است و این جنبش فرو نخواهد نشست.»

روزنامه فیگارو نیز با تکیه بر نتیجه یک نظرسنجی درباره اظهارات امانوئل مکرون نوشت که این اقدام از نظر فرانسوی‌ها متقاعدکننده نبوده است.

در این نظرسنجی، اکثریت گفته‌اند پیشنهادهای او به انتظارات آنان پاسخ نداده است و ۸۰ درصد آنان اعتقاد دارند این پیشنهادات به هیچ وجه نمی‌تواند به جنبش جلیقه زردها در فرانسه پایان دهد.

بیست و چهارمین شنبه اعتراضی در شهرهای دیگر اما با آرامش نسبی برگزار شد.

سرنوشت جلیقه ‌زردها نامشخص است اما اکنون نگاه‌ها بر اول ماه مه، روز جهانی کارگر متمرکز شده.


  • در همین زمینه:

مکرون بسته اصلاحات جدید خود را معرفی کرد

بیست و سومین هفته اعتراضات: خشم جلیقه‌زرد‌ها آمیخته با عزای نوتردام

Share