Share

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا از چند سال پیش به توصیه جورج بوش، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده دستور افزایش حملات سایبری را علیه ایران صادر کرده است.

 

روزنامه نیویورک‌تایمز روز جمعه اول ژوئن (۱۲ خرداد ۱۳۹۱) در گزارشی نوشت: "اوباما از ماه نخست استقرار در دفتر ریاست‌جمهوری دستور حملات پنهانی سایبری را علیه برنامه هسته‌ای ایران صادر کرده است."

بر پایه این گزارش این حملات نخستین بار با رمز "مسابقات المپیک" از زمان جورج بوش آغاز شد.

اوباما گفته است اگر حمله مسابقات المپیک نتواند در متوقف کردن پیشرفت برنامه اتمی ایران موفق شود، تحریم‌ها و دیپلماسی نیز نتیجه‌بخش نخواهند بود و ممکن است در چنین وضعیتی اسرائیل آغازکننده یک حمله نظامی علیه ایران باشد

نیویورک تایمز به دلایل "امنیتی" نام منابع خود را در این گزارش فاش نکرده است. با این حال این روزنامه نوشته منابع این گزارش مقام‌های پیشین درگیر در جنگ سایبری علیه ایران بوده‌اند.

اوباما گفته است اگر حمله "مسابقات المپیک" نتواند در متوقف کردن پیشرفت برنامه اتمی ایران موفق شود، تحریم‌ها و دیپلماسی نیز نتیجه‌بخش نخواهند بود و ممکن است در چنین وضعیتی اسرائیل آغازکننده یک حمله نظامی علیه ایران باشد.

کشورهای غربی می‌گویند ایران ممکن است در برنامه اتمی‌اش مقاصد نظامی داشته باشد اما تهران با رد کردن این اتهام اعلام می‌کند در برنامه اتمی اهداف صلح‌آمیز و پزشکی را دنبال می‌کند.

بنا بر گفته منابع روزنامه نیویورک‌تایمز، حتی پس از آنکه بر اثر یک اشتباه در برنامه‌نویسی در ویروس استاکس‌نت، بسیاری از کامپیوترها در دنیا آلوده شدند، از دامنه این حملات کاسته نشد.

ویروس استاکس‌نت که به سیستم‌های کامپیوتری تأسیسات هسته‌ای نطنز نفوذ داده شده بود، باعث اخلال در کار این تأسیسات شد. هر چند مقام‌های ایرانی اعلام کردند توانسته‌اند این ویروس را مهار کنند. در چند هفته اخیر نیز اعلام شده بدافزار "شعله" ایران را مورد حمله قرار داده است.

پس از شدت گرفتن این حملات، ایران از چند سال پیش ارتش سایبری را تأسیس کرده است.

به گفته یان برمن، نایب‌رئیس شورای سیاست خارجی آمریکا"حکومت ایران در طول سه سال گذشته به شکل گسترده‌ای بر توانایی دفاعی و هجومی خود در فضای سایبر سرمایه‌گذاری کرده ‌است."

به گفته کارشناسان آمریکایی، تمایل ایران برای هدف قرار دادن ایالات متحده از قصد این کشور به تلافی کردن حمله "کرم استاکس‌نت" در سال ۲۰۱۰ نشأت می‌گیرد که سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم ایران را از کار انداخت و برنامه هسته‌ای این کشور را به تعویق انداخت.

 

Share