Share

آمریکا از ایران خواست تا پیش از مذاکرات هسته‌ای مسکو درباره برنامه اتمی‌اش گامی عملی (برای اعتمادسازی) بردارد.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۱ (اول ژوئن) در اسلو پایتخت نروژ گفت: "مذاکرات با ایران، هیچ‌گاه بر سر نشان دادن انگیزه‌ها و نیات نبوده بلکه درباره نتایج و پیامدها بوده است."

وی افزود: "ما درباره اهداف ایران (در برنامه اتمی‌اش)، نگرانی‌های زیادی داریم اما بر اساس گام‌های عملی این کشور اطمنیان خواهیم یافت که این اقدامات برای تأیید پایبندی تهران به تعهداتش کافی است."

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرده گروه ۱+۵ با رویکرد مثبت وارد مذاکرات مسکو شود

دور تازه مذاکرات ایران با آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان (گروه ۱+۵) در ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد ۱۳۹۱) در مسکو برگزار خواهد شد.

ایران و شش قدرت جهانی پیش از این در بهمن ۱۳۹۰ و فروردین ۱۳۹۱ در ترکیه با هم گفت‌وگو وم ذاکره کرده‌اند. یک دور از مذاکرات نیز اردیبهشت ۱۳۹۱ در بغداد برگزار شد. مذاکرات مسکو ادامه مذاکرات بغداد و ترکیه است.

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران نیز ابراز امیدواری کرده گروه ۱+۵ با "رویکرد مثبت" وارد مذاکرات مسکو شود.

به گفته وی مذاکرات هسته‌ای "مذاکرات سختی است و باید این فرآینده را طرفین به گونه‌ای عمل کنند و تسریع بخشند که این پرونده هر چه زودتر به یک سرانجام نیکو و مورد رضایت طرفین برسد."

کشورهای غربی می‌گویند ایران ممکن است در برنامه اتمی‌اش مقاصد نظامی داشته باشد اما تهران با رد کردن این اتهام اعلام می‌کند در برنامه اتمی اهداف صلح‌آمیز و پزشکی را دنبال می‌کند.

 

Share