Share

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران می‌گوید: ایران خواهان بستن تنگه هرمز نیست اما « و اگر قرار باشد نفت ما از تنگه هرمز عبور نکند حتماً نفت دیگران هم از این تنگه عبور نخواهد کرد». وزیر کشور جمهوری اسلامی هم «دشمنانی که قصد جنگ دارند» را تهدید کرد: «پایان جنگ دست شما نیست».

سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

سرلشگر حسین باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران یکشنبه هشتم اردیبهشت گفت که جمهوری اسلامی توانایی بستن تنگه هرمز را دارد اما «قصد بستن آن را ندارد».

با این حال او «دشمنان» جمهوری اسلامی را تهدید کرد: «اگر دشمنی به حدی برسد که چاره‌ای جز بستن تنگه هرمز وجود نداشته باشد»، ایران این کار را خواهد کرد.

باقری سپاه پاسداران را مسئول تامین امنیت تنگه هرمز خواند و گفت که تا به حال «هیچ نشانه‌ای از تغییر در روش جاری تنگه هرمز» وجود ندارد. به گفته او تمامی ناوهای نظامی امریکا و نفتکش‌ها برای عبور از تنگه هرمز «باید به سپاه پاسخگو باشند».

او اما در ادامه گفت که «اگر قرار باشد نفت ایران از تنگه عبور نکند، حتما نفت دیگران هم عبور نخواهد کرد».

ایران پیش از این نیز کشورهای منطقه و مشتریان نفت منطقه را به بستن تنگه هرمز تهدید کرده و گفته بود که چنانچه نفت ایران صادر نشود، اجازه صادرات نفت سایر کشورها را نمی‌دهد.

در همین رابطه عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی نیز در اظهاراتی تهدیدآمیز به «دشمنان جمهوری اسلامی» هشدار داد از تبعات جنگ با ایران دوری کنند.

او مدعی شد که «دشمنان از اقدامات نظامی در ایران هراس دارند».

رحمانی فضلی گفت:

«دشمنان شاید قدرت آن را داشته باشند اما اعمال قدرت ندارند، دشمنان می‌دانند زمان خاتمه جنگ در صورت شروع، دیگر به‌عهده آنها نیست و هزینه جنگ تمام اقتصاد دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مگر می‌شود در منطقه‌ای که اساس اقتصاد دنیا به آن وابسته است کاری انجام داد و از تبعات آن دوری جست؟».

وزیر کشور ایران بدون نام بردن از کشورهای منطقه و دولت‌هایی که «دشمن ایران» نامید، آنها را «افرادی که پشت خانه‌های شیشه‌ای ایستاده‌اند»، نامید و از آنها خواست «سنگ پرت نکنند، زیرا این سنگ به خودشان بر‌می‌گردد».

رحمانی فضلی خطاب به کشورهایی که «دشمن» نامید، گفت:

«ما در منطقه هستیم، بودیم و خواهیم بود، دشمنان در این منطقه بیگانه‌اند، جغرافیای این منطقه قابل تغییر نیست، بدانند با این اقدامات حرکاتی انجام می‌دهند که موجب انسجام مسلمانان می‌شود و سیلی به‌راه می‌افتد که می‌تواند برای دشمنان مهیب باشد».

قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی و لغو معافیت مشتریان نفتی ایران از سوی امریکا تنش میان تهران و واشنگنتن را افزایش داده است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دو روز قبل گفته بود که کشورهای منطقه می‌خواهند که امریکا را با ایران درگیر کنند.


در همین زمینه:

واکنش آشنا به مصاحبه ظریف با فاکس‌نیوز: اتمام حجت ایرانیان با آمریکا و دولت‌های منطقه

Share