Share

۲۹ آوریل روز جهانی رقص است. شاید خیلی‌ها رقص را حرکتی پیش‌پا افتاده یا حتی زننده تصور کنند یا آن را تنها یک حرفه تخصصی و هنری بدانند. اما  رقص چیزی بیشتر از تکان خوردن و قر دادن است و می‌تواند شیوه‌ای برای سالم ماندن افراد مختلف در تمام سنین و سایزها باشد.

طیف وسیعی از مزایای فیزیکی و روانی در رقص هست؛ مثل بهبود وضعیت قلب و ریه‌ها، افزایش قدرت عضلانی، استقامت و تناسب اندام، افزایش آمادگی هوازی، بهبود قدرت عضلات، مدیریت وزن، استحکام استخوان و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان، هماهنگی بهتر، چابکی و انعطاف پذیری، بهبود تعادل و آگاهی فضایی، افزایش اعتماد به نفس فیزیکی، بهبود عملکرد ذهنی و بهبود سلامت عمومی و روانی.

اما مزایای رقص به اینها محدود نمی‌شود. همه ما در زندگی کارهایی را انجام داده‌ایم که ما را به آنچه امروز شده‌ایم تبدیل کرده. رقص می‌تواند شخصیت شما را هم شکل دهد. هنگامی که ساعت‌ها و روزهای بی‌شماری را به یک فعالیت اختصاص دهید، آن کار به شما شکل می‌دهد. رقص، هنر و ورزش یک‌جاست. آنچه که بسیاری از مردم نمی‌توانند باور کنند، این است که خیلی بیشتر از وقتی که صرف ورزش می‌کنید در رقص به دست می‌آورید.

کنترل

رقص فقط  کنترل اندام و بدن از طریق حرکات را به دختران و پسران جوان آموزش نمی‌دهد. همانطور که در طی سال‌ها در زیبا رقصیدن پیشرفت می کنید، یاد می‌گیرید که احساسات خود را با رقص کنترل کنید. کنترل احساسات چیزی است که برای برخی آدم‌ها، سخت تر از بالا نگه داشتن یک پا برای یک ساعت است.

 نظم

باید به مدرسان خود در رقص گوش دهید، نه فقط به این دلیل که از شما چنین چیزی خواسته می‌شود، بلکه چون رقص یک فعالیت بسیار شدید است و اگر نفهمید که دارید چه کار می‌کنید، به خودتان صدمه می‌زنید. به رقصنده‌ها گوش دادن و تماشا کردن آموزش داده می‌شود. یاد می‌گیرند چطور بر محدودیت‌های خود غلبه کنند و به بدن خود گوش دهند. بدن، خودش می‌گوید که کجا باید توقف کرد. بسیاری از افراد در چنین چیزی اصلا مهارت ندارند.

 خلاقیت

دو رقصنده یکسان نیستند و هیچ دو نفری هم در یک رقص یک چیز را نمی‌بینند. رقص به شما می‌آموزد که در حالی که رقص را تماشا می‌کنید، موسیقی را حس کنید. اصالت، عنصر عظیمی در دنیای رقص است و همان چیزی است که بسیاری از مردم هر روز در تلاش برای کسب آن هستند.

تمرکز

اگر یک چیز وجود داشته باشد که در تمرینات طولانی رقص، سریع یاد می گیرید، این است که هرچه زودتر تمرکزتان را بدست آورید، زودتر به نتیجه می‌رسید . شگفت انگیز است که  وقتی متمرکز می‌شوید، همه چیز به سرعت به نتیجه می رسد. رقص راه آسانی برای رها کردن افکار و تمرکز است.

گوش کردن

رقصندگان یاد می‌گیرند به همه چیز گوش کنند: به موسیقی، به مربی، به همرقصان، به بدن و به خودشان. هیچ کدام از این‌ها مهم‌تر از دیگری نیست. اینطور نیست که آگاهانه به تمام این عناصر توجه کنید، اما بیشتر از اینکه فقط روی انگشتانتان قرار بگیرید، باید تعادل داشته باشید.

پایداری

اگر رقصنده‌ها یاد نگیرند که هنگام سقوط باید بلند شوند، یعنی خیلی رقصنده نیستند. هرگز نمی‌توانید بفهمید که یک رقصنده چند بار افتاده یا پایش به طور تصادفی شکسته است. به همین دلیل است که رقصنده‌ها نسبت به اکثر افراد عزم بیشتری دارند. مهم نیست که چطور تن‌تان را بچرخانید یا چند بار بچرخانید. مهم این است که ادامه دهید.

مدیریت زمان

تمرینات بی‌پایان و کلاس‌های طولانی، تنها بخشی از زندگی یک رقصنده است. بسیاری از رقصنده‌ها، چالش‌های مدرسه رقص را با هم تقسیم می کنند و حتی با داشتن تمام مشغله‌ای که بر سر  رقص دارند، کار هم می‌کنند. بعضی‌ها این حالت را به عنوان غرور و دیگران به عنوان هرج و مرج سازمانی توصیف می‌کنند، اما قضیه توانایی آنها در مدیریت زمان است. دانش آموزان بدون مهارت‌های مدیریت زمان بزرگ می‌شوند و همین باعث عقب‌افتادگی آنها می‌شود.

 تعهد

هنگامی که در یک کلاس رقص ثبت‌نام می‌کنید، به ساعت‌های طولانی تمرین و فعالیت‌های شدید متعهد می‌شوید. نمی‌توانید این کار را بدون تأثیر گذاشتن بر سایر رقاص‌ها ناگهان ترک کنید. همچنین، باید قلب و روح خود را به حرکات رقص متعهد کنید تا آن را به درستی اجرا کنید. راهی وجود ندارد که بتوانید کاری را تنها با اختصاص بخشی از درون خود انجام دهید. این مووضع شما را تبدیل به یک فرد متعهد می‌کند.

 دوستی

در دنیای رقص، زمان زیادی را با رقبای دیگر صرف می‌کنید. فقط دو گزینه دارید، یا آنها را دوست داشته باشید یا از آنها متنفر باشید. ساده‌تر آن است که آنها را دوست داشته باشید. دوستی‌هایی که به دلیل ساعت‌های بی شمار همکاری در استودیو ایجاد می‌شود، با سایر رابطه هایی که در زندگی دارید، قابل مقایسه نیست. شما همراه  با افراد دیگری که رقیب‌تان به حساب می‌آیند، رشد می‌کنید.

اعتماد به نفس

رقصیدن روی صحنه در مقابل تعداد زیادی تماشاگر ترسناک است. زقصنده‌ها ساعت‌ها در مقابل آینه می‌ایستند و به بازتاب خودشان نگاه می‌کنند. این کار آسان نیست. رقصندگان باید درک کنند که چه کار می‌کنند و به خودشان اعتماد پیدا کنند. این بخش مهمی از کار یک رقصنده عالی است.

 هدف‌مندی

رقصندگان از همان ابتدا متوجه می‌شوند که یک شبه نمی‌توانند یک اجرای سه گانه را تمرین کنند. می‌دانند برای موفقیت باید گام های حساب شده برداشت. می‌دانند که کلید موفقیت این است که اهداف معقولی تعیین کنند و سپس آنها را برآورده سازند. اگر یک رقصنده یاد نگیرد که چگونه اهداف قابل دستیابی برای خود تعیین کند، سرنوشتی جز ناامیدی نخواهد داشت.

 سخت‌کوشی

کار سخت، کار خون، عرق و اشک است. این موضوع مخصوصا در مورد رقصنده‌ها صادق است. وسط یک نمایش، توقف وجود ندارد. عضلات درد می‌گیرند اما رقصنده متوقف نمی‌شود. نمیت‌وان افراد زیادی در دنیا پیدا کرد که عزم و اراده رقصنده‌ها را داشته باشند.

 پذیرفتن شکست

گاهی اوقات بدن شما به سادگی نمی‌خواهد همکاری کند. یک روز ممکن است چرخش کاملی بزنید، اما روز بعد، اینقدرها خوش‌شانس نیستید. در نهایت، برخی از چیزها به دست نمی‌آید. هر رقصنده‌ای دارای نقاط قوت و ضعف مختلف است و لازم است بداند که چه چیزی را نمی‌تواند انجام دهد. این موضوع اما به هیچ وجه باعث نمی‌شود تا تلاش خود را برای انجام کارهایی دشوار دست بکشید.

 تسکین استرس

رقص برای سلامت عالی است. رها کردن افکاری که هر روز در سر شماست، بسیار مهم است. رقص به انسان اجازه می‌دهد همه افکار منفی را از یک راه سالم و سازنده بیرون کنند. رقاصان یکی از بهترین ابزارهای تسکین استرس را در اختیار دارند، و شگفت انگیز است که رقصیدن می‌تواند این کار برای شما هم انجام دهد.

Share