Share

دادسرای عمومی کرج برای آزادی سه فعال کارگری دستگیرشده در پارک جهان‌نما قرار کفالت ۱۰ میلیون تومانی صادر کرده بود، اما نهایتاً از آزادی آنها خودداری کرد. از بستگان آنان خواسته شده است که تا پایان ۱۱ اردیبهشت (روز کارگر) به دادسرا مراجعه نکنند.

به ترتیب، از راست تصویر: هاله صفرزاده، علیرضا ثقفی و پروین محمدی

پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران و علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر سه تن از ۱۲ فعال کارگری هستند که ششم اردیبهشت به دست نیروهای امنیتی و انتظامی در پارک جهان‌نما در اتوبان تهران ــ‌ کرج دستگیر شدند.

۹ تن از دستگیرشدگان با سپردن وثیقه آزاد شدند اما دادسرا از آزادی این سه فعال کارگری خودداری کرد.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران و کانون مدافعان حقوق کارگر، شعبه دو بازپرسی دادسرای ناحیه یک کرج اواخر وقت اداری شنبه هفتم اردیبهشت به خانواده‌ها اعلام کرده بودند سه فعال کارگری بازداشت‌شده را به قید وثیقه آزاد می‌کنند. یکشنبه هشتم اردیبهشت خانواده‌های کارگران بازداشتی به قصد کفالت به شعبه دو بازپرسی دادسرای ناحیه یک کرج مراجعه کردند اما مقام‌های قضائی از آن‌ها خواستند تا بعد از ۱۱ اردیبهشت به دادسرا مراجعه نکنند.

چندین تشکل مستقل کارگری با صدور بیانیه‌هایی اعلام کرده‌اند که چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر برای بیان مطالبات کارگران مقابل مجلس تجمع خواهند کرد. این فراخوان مورد حمایت اقشار دیگر از جمله گروه‌های مستقل بازنشستگان و دانشجویان قرار گرفته است.

علاوه بر دستگیری فعالان کارگری در تهران در چندین شهرستان نیز فعالان کارگری احضار و تهدید شده‌اند که در صورت برگزاری مراسم روز جهانی کارگر و یا شرکت در چنین مراسمی مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران و کانون مدافعان حقوق کارگر نحوه رفتار بازپزس و دادسرا را گروگان‌گیری خوانده‌ و افزوده‌اند هدف دستگاه امنیتی جلوگیری از برگزاری تجمعات روز جهانی کارگر است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران نوشته است: «چنانچه این کارگران بازداشتی به فوریت آزاد نگردند، خواست آزادی ایشان و اعتراض به پرونده‌سازی‌های امنیتی و به اتهامات واهی برای کارگران و سایر فعالین اجتماعی به اصلی‌ترین خواسته کارگران در مراسم روز جهانی کارگر تبدیل خواهد شد.»


در همین زمینه:

«چهار فعال کارگری از بازداشت‌شدگان پارک جهان‌نما هنوز آزاد نشده‌اند»

Share