Share

ایالات متحده سرکوب رو به رشد زنانی را که از حقوق انسانی خود حمایت می‌کنند در ایران محکوم کرده است.

پست برق به عنوان سکوی دختران خیابان انقلاب در تقاطع خیابان انقلاب و وصال

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای نوشته است: «ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم به آزار و اذیت زنانی را که صرفا بر اساس وجدان خود عمل می‌کنند و خواستار حقوق اساسی خود هستند، پایان دهند.»

یاسمین آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز در روزهای اخیر به اتهام اعتراض مسالمت آمیز به حجاب اجباری دستگیر شده‌اند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا اشاره شده ویدا مواحدی، نماد تظاهرات سال گذشته در برابر حکومت که به عنوان دختر خیابان انقلاب شناخته می‌شود، به دلیل اعتراضات خود علیه حجاب اجباری، به یک سال در زندان محکوم شده است. شاپرک شجری زاده هم به دلیل اقدامی صلح آمیز حجاب به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

ایالات متحده همچنین تاکید کرده که «مجازات بی رحمانه نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر به ۱۴۸ ضربه شلاق و ۳۳ سال زندان محکوم است، چرا که او برای دفاع از کسانی که دولت ایران سرکوب می‌کند، ایستادگی کرده است.»

در این بیانیه آمده: «نیروهای امنیتی بسیاری از زنان دیگر را هم تهدید می‌کند و مورد بازجویی قرار می‌دهند؛ زیرا به طور فزاینده ای از بلند شدن صدای مردم خود می‌ترسند.»

در سال‌های اخیر سرکوب معترضان به حجاب اجباری در ایران شدت بیشتری گرفته. در روزهای گذشته پلیس ایران با ارسال پیامک‌های تهدید آمیز به زنان و صاحبان خودروها آنها را به پلیس امنیت اخلاقی فرا خوانده و رییس پلیس تهران از استمرار این برخوردها سخن گفته است.

در سول سال‌های اخیر علاوه بر هزاران زنی که به دست گشت‌های ارشاد بازداشت شده‌اند یا تذکر گرفته‌اند، فعالان حقوق زنان که علیه حجاب اجباری مبارزه می‌کنند دستگیر شده و بسیاری از آنها احکام زندان دریافت کرده‌اند.

نسرین ستوده وکیل تعدادی از زنانی که به دختران خیابان انقلاب مشهور هستند، در زندان است و حکم زندان ۳۳ ساله دریافت کرده است.

فرمانده نیروی انتظامی: طرح‌های امنیت اجتماعی را تشدید می‌کنیم

Share