Share

همزمان با به اجرا درآمدن تصمیم آمریکا مبنی بر توقف معافیت‌ مشتریان نفت ایران، عربستان سعودی پنجشنبه ۲ مه/ ۱۲ اردیبهشت اعلام کرد که یک نفت‌کش ایرانی در نزدیکی جده در دریای سرخ دچار سانحه شده است. این نفت‌کش حامل بیش از یک میلیون بشکه نفت خام است. دلیل حادثه مشخص نیست. دو احتمال: نقص فنی یا اصابت موشک به پاشنه کشتی.

سوپر تانکر ۳۰۰ هزار تنی ایرانی با ۲۶ خدمه در دریای سرخ (عکس: تانکر تراکرز)

تلویزیون دولتی عربستان سعودی  صبح پنجشنبه اعلام کرد که مقامات این کشور از یک نفت‌کش ایرانی به نام happiness 1 پیامی مبنی بر کاهش قدرت موتور کشتی و دشواری‌هایی در هدایت آن دریافت کرده‌اند.

این سوپر تانکر ۳۰۰ هزار تنی ایرانی با ۲۶ خدمه  که ۲۴ نفر آن‌‌ها ایرانی و دو تن دیگر بنگلادشی هستند، در دریای سرخ، در ۷۰ کیلومتری جنوب جده قرار دارد. یک نفت‌کش دوم به نام Sabeti  نفت کش سانحه دیده را مشایعت می‌کرد. این نفت‌کش دوم خدمه نفت‌کش happiness 1 را نجات دادند. سپس شناورهای عربستان سعودی به محل اعزام شدند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مقامات سعودی اعلام کرده‌اند که در عملیات نجات نفت‌کش ایرانی نهادهای مختلف سعودی از جمله مقامات اداره محیط زیست این کشور مشارکت داشتند.

سایت TankerTrackers.com که بر حمل و نقل نفت در دریاهای جهان نظارت دارد اعلام کرده که نفت‌کش ایرانی دست‌کم یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام حمل می‌کند. تانکر تراکرز درباره میزان خسارت‌های احتمالی به این نفت‌کش و درباره نشتی نفت خام به دریا سکوت کرده است.

تانکر تراکرز به نقل از یک منبع دوم – شخصی که خود را یکی از پرسنل قدیمی شرکت ملی نفت‌کش ایران معرفی کرده – گزارش داده که احتمال دارد نفت‌کش ایرانی از ناحیه پاشنه کشتی هدف یک موشک قرار گرفته باشد، چنانکه موتورخانه کشتی در آب غرق شده. این منبع دوم اعلام کرده که نفت‌کش ایرانی از دریای سرخ عازم سوریه بوده است.

این منبع دوم می‌گوید در اثر فشارهای اطلاعاتی بر پرسنل کشتی این اطلاعات به جایی درز نکرده و او توسط یکی دوستانش که از خدمه نفت‌کش ایرانی است به این واقعه پی برده. تانکر تراکز  این خبر را تأیید نکرده:

«ما نمی‌توانیم بگوییم چه عاملی سبب توقف کشتی شده است. اما با توجه به سرعت حوادث می‌توان گفت که حادثه غافلگیرانه‌کننده‌ای اتفاق افتاده. ما مشاهده کردیم که حرکت نفت‌کش و شناورهای دیگر کندتر شد. شاید هم تلاش می‌کردند که از وقوع یک سانحه خودداری کنند.»

شرکت ملی نفتکش ایران پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای این خبر را تایید کرد:

 «صبح روز سه شنبه (۱۰ اردیبهشت ۹۸) حدود ساعت هشت و ۳۵ دقیقه به وقت ایران یکی از کشتی‌های ناوگان این شرکت که در دریای سرخ به سمت کانال سوئز در حرکت بود به علت آبگرفتگی موتورخانه به ناچار از ادامه مسیر بازماند که بلافاصله با هدایت کمیته اضطرار شرکت و تدابیر لازم از سوی پرسنل، کشتی در وضعیت با ثبات قرار گرفت و به هیچ یک از پرسنل آسیبی وارد نشد.»

شرکت ملی نفت‌کش علت این سانحه را نقص فنی که سبب آبگرفتگی موتورخانه کشتی شده اعلام کرد.

شرکت ملی نفت‌کش در این بیانیه همچنین اعلام کرد که نفت‌کش سانحه‌دیده در هماهنگی با مقامات سعودی به بندر جده منتقل شد.

بیانیه شرکت ملی نفت‌کش ایران بلافاصله بعد از انتشار این خبر در رسانه‌های سعودی همزمان با آغاز تصمیم آمریکا مبنی بر توقف صدور نفت ایران منتشر شد. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی روز گذشته اعلام کرد که ایران از شش مجرای مختلف می‌تواند به صدور نفت خود  ادامه دهد. بیژن زنگنه، وزیر نفت هم تاکنون چند بار به تأکید گفته که خواب آمریکا برای توقف صدور نفت ایران تعبیر نمی‌شود.  سران نظامی ایران نیز بارها اعلام کرده‌اند که با توقف صدور نفت ایران تنگه هرمز را می‌بندند.

نفتکش سانچی به مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران شامگاه، ۶ ژانویه / ۱۶ دی ۹۷، در حدود ۱۶۰ مایل دریایی ساحل چین در نزدیکی شانگهای در دریا غرق شد.

بیشتر بخوانید:

سانچی غرق شد

Share