Share

لیدا حسینی‌نژاد – چهارشنبه ۳۰ ماه می یا دهم خرداد، «رضا پهلوی» ملاقاتی با «لوئیس مورنو اوکامپو»، دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه داشت. او در این دیدار پرونده شکایت نقض حقوق بشر در ایران توسط آیت‌الله خامنه‌ای را ثبت کرد.

 
 
از آنجا که ایران از امضاکنندگان معاهده‌ رم نیست، رضا پهلوی به طور مستقیم و شخصی نمی‌تواند علیه آیت‌الله خامنه‌ای به دادگاه کیفری شکایت کند بلکه شورای امنیت سازمان ملل متحد باید از دیوان کیفری بخواهد تا به شکایت رسیدگی کند.
 
بر اساس ماده ۱۵ اساسنامه رم، دادستان می‌تواند با جمع‌آوری اطلاعات و سایرمستندات از طریق دولت‌ها، سازمان ملل متحد و ارکان آن و نیز سایر سازمان‌هاو گروه‌های بین‌المللی غیر دولتی به تشخیصخود تحقیقات خود را تکمیل کند.
 
رضا پهلوی پس از دیدار با دادستان هلند، در نشستی با جمعی از خبرنگاران، سیاست‌مداران و علاقمندان در «پولیتیک کافه» (Politiek Cafe) در شهر لاهه حضور یافت. این نشست با مقدمه‌ «یلدا ولی‌نژاد»، موسس «انستیتوی ایران» در هلند آغاز شد. او ایران را همواره هدف رسانه‌های غرب دانست که از این کشور، تصوری منفی اراده می‌دهند. یلدا ولی‌نژاد بر تفاوت میان «ایران» و «جمهوری اسلامی ایران» تاکید کرد و با اشاره به نقض حقوق بشر و محدودیت‌ها در ایران از رسانه‌ها خواست که به «ایران» توجه کنند.
 
رسیدن به برگزاری انتخابات آزاد و آشتی ملی
 
سپس رضا پهلوی سخنان خود را با ابراز خوشحالی از این که بار دیگر به کشور هلند آمده آغاز کرد. او گفت که بخش بزرگی از ایرانیان در حال مبارزه برای آزادی، عدالت و حقوق بشر هستند، مواردی که در حکومت فعلی قابل دستیابی نیستند. رضا پهلوی در ادامه به جنبش اصلاحات اشاره داشت که به دلیل سرکوب حکومت با شکست مواجه شد. به اعتقاد او آن‌چه اهمیت دارد و نسل جدید نیز آن را به خوبی در ۳۰ سال گذشته فرا گرفته، این است که به حقوق مخالف خود احترام گذاشته شود تا از مخالف بتوان انتظار داشت که به حقوق «ما» احترام بگذارد. او در ادامه بر هدف مشترک مبارزان آزادی ایران با وجود اختلافات میان آن‌ها تاکید کرد، مبارزه علیه حکومتی که حق انتخابات آزاد شهروندان را نادیده می‌گیرد.
 
رضا پهلوی در جمع خبرنگاران، سیاست‌مداران و علاقمندان در لاهه تاکید کرد برای تغییر حکومت ایران راه‌های بهتر و کم‌هزینه‌تری از ایجاد درگیری و حمله نظامی وجود دارد
رضا پهلوی هدف کارزار خود را مبارزه برای رسیدن به برگزاری انتخابات آزاد در ایران اعلام کرد و در این راه از جوامع بین‌المللی یاری خواست. او تاکید کرد که هدف، تنها تغییر حکومت نیست بلکه راه رسیدن به حکومت دلخواه است که باید از راه مصالحه و عفو و آشتی ملی باشد تا کمترین هزینه را برای جامعه به دنبال داشته باشد. به اعتقاد او جامعه ایران باید بتواند عفو کند تا بتواند پیش برود اما نباید فراموش کند.
 
او با اشاره به دییلماسی و حمله نظامی به عنوان دو گزینه‌ای که غرب و اسرائیل در ارتباط با ایران دارند مخالفت شدید خود را با حمله نظامی به ایران ابراز کرد. رضا پهلوی جوامع بین‌الملل را مورد خطاب قرار داد که تنها گفت‌وگویی که ۳۳ سال گذشته با ایران داشته‌اند با حکومت و نمایندگان آن بوده و زمان آن فرا رسیده که با مردم ایران، نیروهای دموکراتیک و اپوزیسیون نیز به گفت‌وگو بنشینند.
 
او به کشته‌شدگان جریانات بعد از انتخابات سال ۸۸ ایران اشاره کرد و در ادامه به صراحت از جوامع غرب خواست که «پیام» را دریافت کنند و مردم و حرکت‌های دموکراتیک در ایران را حمایت کنند.
 
رضا پهلوی در پایان سخنانش بار دیگر تاکید کرد که مطمئنا برای تغییر حکومت ایران راه‌های بهتر و کم‌هزینه‌تری از ایجاد درگیری و حمله نظامی وجود دارد.
 
او گفت که ضمانتی برای موفقیت در این راه نیست ولی به اعتقاد او یک جنایت تاریخی خواهد بود اگر پیش از متوسل شدن به گزینه‌های دیگر به مردم ایران امکان تغییر سرنوشتشان داده نشود.
 
تاکید بر تغییر با کمترین هزینه
 
او در بخش پرسش و پاسخ تاکید داشت که تلاش خواهد کرد با کمترین هزینه برای مردم ایران حکومت ایران را تغییر دهد چرا که او به ندرت شاهد بوده است که استفاده از خشونت به دموکراسی بینجامد. و تغییر حکومت بدون یاری و حمایت بین المللی از مردم و نیروهای دموکراتیک امکان‌پذیر نخواهد بود.
 
به اعتقاد رضا پهلوی هرگونه به‌کارگیری خشونت راه رسیدن صلح‌آمیز به دموکراسی را نابود می‌کند در صورتی‌که همچنان چنین امکانی برای مردم ایران وجود دارد.
 
از نظر او مردم ایران نیز به دو دلیل از حمله نظامی استقبال نخواهند کرد، اول این‌که آنها باور ندارند که نیت غرب واقعا خلاصی از حکومت فعلی باشد و دلیل دوم همان‌طور که در عراق و افغانستان نیز مشاهده شد، هزینه بالای حمله نظامی خواهد بود.
 
در انتها رضا پهلوی بار دیگر از جوامع جهانی خواست که به مردم و نیروهای آزادی‌خواه ایرانی کمک کنند تا بدون هزینه و خشونت به آزادی خود برسند و از آن‌ها خواست تا این بار مردم ایران را تنها نگذارند که در غیر این‌صورت تنها خدا باید به دادشان برسد.
 
 عکسها : رادیو زمانه – شهزاده نظروا
 
در همین زمینه:
 
Share