Share

دولت دونالد ترامپ، معافیت کشورهایی را که در پروژه‌های هسته‌ای با تهران همکاری می‌کنند تمدید کرده. این معافیت‌‌ها شامل اتحادیه اروپا، چین و روسیه است. اما دو معافیت برای انتقال آب سنگین و مبادله اورانیوم غنی شده برای تقویت فشار بر رژیم ایران تمدید نشده است.

عکس از آرشیو

از آنجا که دو معافیت انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد تمدید نشده است، همکاری در این دو مورد از روز چهار مه می‌تواند شامل تحریم‌ها شود.

تمدید معافیت‌های همکاری هسته‌ای تنها شامل همکاری تحقیقاتی و غیر نظامی است و کشورهای دارای معافیت بدون هراس از تحریم‌های آمریکا می‌توانند به همکاری با ایران در اراک، بوشهر و فردو ادامه دهند.

طبق سندی که وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه سوم مه منتشر کرده است، ایالات متحده اجازه می‌دهد طرف‌های باقی‌مانده در قرارداد ۲۰۱۵، ادامه تحقیقات و همکاری غیرنظامی خود را در سه سایت تعیین شده ادامه دهند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته که «کمک به گسترش نیروگاه هسته‌ای ایران در بوشهر فراتر از واحد راکتور موجود می‌تواند باعث تحریم شود.»

بوشهر یکی از سه نیروگاهی است که در کنار اراک و فوردو از تحریم‌ها معاف است.

بر اساس گزارش اورتگاس، ایالات متحده دو معافیت که به ایران اجازه می‌دهد آب سنگین اضافی را برای ذخیره‌سازی به عمان انتقال دهد و اورانیوم غنی شده خود را با کیک زرد مبادله کند، لغو کرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه در ایران، در مصاحبه روز جمعه خود به سی‌ان‌ان گفت:

«تصمیمات امروز توانایی ما را برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران در عین فشار حداکثری اقتصادی افزایش می‌دهند.»

دو روز پیش هم دوره شش ماهه معافیت چند کشور خریدار نفت از ایران به پایان رسید.

مقام‌های آمریکا گفته‌اند می‌خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

آمریکا در ماه‌های اخیر برای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، یونان و ایتالیا برای خرید نفت از ایران معافیت‌هایی در نظر گرفته بود.

Share