Share

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان تجمع روز جهانی کارگر در مقابل مجلس شد.

۱۱ اردیبهشت ۹۸: تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی

حشمت‎الله فلاحت‎پیشه روز شنبه ۱۴ اردیبهشت به ایران‌پلاس گفت:

«بازداشت‎شدگان تجمع روز جهانی کارگر در مقابل مجلس باید سریع آزاد شوند و هر گونه برخورد قهری با جمعیت‎های دارای مجوز و تشکل‎هایی که مقدمات قانونی را طی‎ کرده‎اند، جرم محسوب می‎شود.»

پیش از این اعلام شده بود که این تجمع فاقد مجوز و غیر قانونی است.

نماینده کرمانشاه اما درباره برخورد با تجمع کارگری روز چهارشنبه مقابل مجلس گفت:

«معمولا اگر لازم شود، کمیسیون امنیت ملی به موضوع آزادی‎های مدنی وارد می‌شود. در حال حاضر نیز ما این موضوع را در کمیسیون امنیت ملی بررسی خواهیم کرد. اعتقادم بر این است که بازداشت‎شدگان سریع باید آزاد شوند و همچنین نباید احکام سخت‎گیرانه‎ای علیه آنان صادر شود.»

فلاحت‌پیشه درباره بازداشت معترضان و صدور فوری قرارهای سنگین نیز گفت:

«بر اساس قانون، مردم حق اعتراض دارند. این یک واقعیت است که در برخی موارد، جمعیت یا گروهی ممکن است احساس کند حقش نادیده گرفته شده‎ است و از مجاری قانونی هم نتواند به نتیجه برسد. بنابراین نیازمند است که اعتراضش را به مسئولان برساند. به هر حال خانه ملت جایی است که باید صدای معترضان شنیده شود.»

او با اشاره به دیوارهای ساخته شده پس از حمله داعش به مجلس گفت:

«دیوارهای بلندی به سبک منطقه سبز عراق در مجلس ساختند و جالب است که این دیوارها حالا در عراق برداشته شده ‎است اما همچنان در مجلس ما وجود دارد. حالا با این کار، مردم مجبورند مقابل مجلس جمع شوند و وقتی ۱۰ نفر جمع شوند، خیابان بسته می‎شود. در صورتی که داخل مجلس، محوطه بازی وجود دارد که مردم می‎توانند آنجا اعتراضاتشان را بیان کند و راهنمایی شوند. در واقع به اسم امنیت، کاری کردند که مردم و حتی ارباب رجوع نیز برای پیگیری مشکلاتشان، جایی در مجلس نداشته باشند و با مشکل روبه‎رو شوند.»

صبح روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت، جمعی از دانشجویان و فعالان کارگری به مناسب روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند که بر اساس گزارش‎های منتشر شده، در جریان این تجمع، عده‌ای از حاضران بازداشت شدند.

بیش از ۵۰ فعال کارگری، معلمان و دانشجویی در دو روز منتهی به تجمع ۱۱ اردیبهشت به مناسبت روز جهانی کارگر و تجمع معلمان در ۱۲ اردیبهشت در تهران دستگیر شدند. دستگیرشدگان روز ۱۱ اردیبهشت به زندان اوین منتقل شدند و برای رضا شهابی و  حسن سعیدی، از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و فرهاد شیخی، عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران قرار بازداشت یک ماهه صادر شده است.

مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق نیز که برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان به بازداشتگاه وزرا رفته بود، در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات بازداشت شد:

مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق در بند ۲۰۹ زندان اوین

Share