Share

قتل کولبران در معابر مرزی ایران متوقف نشده است. بامداد شنبه ۱۴ اردیبهشت ماموران مرزی پایگاه «شوشمی» از توابع نوسود در شهرستان پاوە گروهی از کولبران را هدف شلیک قرار دادند. در جریان این اقدام حداقل یک کولبر جان خود را از دست داد. سه کولبر دیگر هم زخمی شدند. نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی از دولت خواسته است: «معابر کولبری را باز کند»، اما نه برای حفظ جان کولبران، بلکه به عنوان «فرصتی برای دور زدن تحریم‌ها».

کولبران در مرز ایران و اقلیم کردستان به شلیک ماموران مرزبانی و یا حوادث طبیعی کشته می‌شوند.

دولت جمهوری اسلامی ایران از دو سال قبل، همزمان با برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، معابر کولبری را مسدود کرد. به دنبال این اقدام، وزارت کشور جمهوری اسلامی کولبری را «غیرقانونی» دانست. معاون امنیتی وزیر کشور هم شلیک ماموران مرزبانی به کولبران را «قانونی» و «حق» جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت که دولت کولبری را به رسمیت نمی‌شناسد.

اعتراضات کولبران و فعالان در کردستان ایران به انسداد معابر کولبری بی‌نتیجه ماند و دولت و مجلس نیز به وعده خود مبنی بر «ایجاد شغل شرافتمندانه» و «بیمه کولبری» عمل نکردند، بلکه در برخورد با کولبران خشونت بیشتری به کار بردند.

حال رسول خضری، نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی پس از مدت‌ها سکوت و بی‌توجهی به خشونت و کشتار کولبران در معابر مرزی از سوی ماموران مرزبانی، خواستار بازگشایی معابر کولبری شده است.

او اما این خواسته را نه در حمایت از کولبران، بلکه به عنوان یک «فرصت برای دور زدن تحریم‌ها»، مطرح کرده است.

خضری در باره جزئیات دور زدن تحریم‌ها از معابر کولبری توضیح بیشتری ارائه نکرده و تنها گفته است: « وضعیت معیشتی مردم اصلا خوب نیست و اکنون بهترین فرصت برای باز کردن معابر کولبری برای دور زدن تحریم‌هاست».

این خواسته در حالی مطرح شده که تنها در ماه گذشته میلادی (آوریل ۲۰۱۹) ماموران مرزی جمهوری اسلامی سه کولبر را به قتل رساندند. در همین دوره زمانی شش کولبر نیز براثر شلیک ماموران مرزبانی زخمی شدند.

براساس گزارش سایت «هه‌نگاو» در ماه گذشته میلادی، شش کولبر جان خود را از دست دادند و ۹ تن نیز زخمی شدند.از این تعداد سه تن با شلیک ماموران پلیس به قتل رسیدند. شش تن نیز با تیر ماموران مرزبانی زخمی شدند. شش کولبر دیگر نیز براثر سقوط از بلندی، سرما و یا انفجار مین آسیب دیدند یا جان خود را از دست دادند.


در همین زمینه

ماموران نظامی ایران یک کولبر دیگر را کشتند

Share