Share

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای کوتاه به امضای جان بولتون اعلام کرد یک ناو هواپیمابر با تعدادی بمب‌افکن به خاورمیانه اعزام می‌کند که پیامی روشن و عاری از سوءتفاهم به ایران بدهد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش از دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود در فنلاند گفت: «ایرانی‌ها دقیقاً می‌دانند که منظور ما چیست از تهدیداتی که آن‌ها در سراسر جهان متوجه منافع آمریکا کرده‌اند.» به دستور خامنه‌ای یک ناوگروه ایرانی فروردین سال جاری به ونزوئلا اعزام شده. پمپئو با لاوروف در فنلاند درباره ونزوئلا گفت‌وگو می‌کند.

ناوگروه یواس‌اس آبراهام لینکلن: پاسخ آمریکا به اعزام ناوگروه نیروی دریایی جمهوری اسلامی به اقیانوس اطلس؟ (عکس: آرشیو)

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ دوشنبه ۶ مه/ ۱۶ اردیبهشت بیانیه‌ای خطاب به تهران منتشر کرد:

«در واکنش به مجموعه‌ای از تهدیدها و هشدارها ایالات متحده آمریکا ناوگروه “یواس‌اس آبراهام لینکلن” و شماری بمب‌افکن در منطقه تحت نظارت “سنتکام” (فرماندهی مرکزی آمریکا) را [به خاورمیانه اعزام می‌کند] که به ایران پیامی روشن و عاری از سوءتفاهم بدهد که هرگونه حمله به منافع ایالات متحده و متحدانش با خشونت بی‌امان پاسخ داده می‌شود.»

بولتون در ادامه این بیانیه اعلام کرد که آمریکا در پی جنگ با ایران نیست اما به هر حمله‌ای چه از سوی سپاه پاسداران، چه از طرف سایر نیروهای مسلح واکنش نشان می‌دهد.

پس از انتشار این بیانیه، یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نام او افشا نشده به واشنگتن‌پست گفت نشانه‌هایی در دست است که نیروهای ایرانی و متحدانشان در تدارک حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه‌اند. نه بولتون و نه وزارت دفاع آمریکا، هیچیک به طور مشخص نگفته‌اند که این نشانه‌ها چیستند که نیازمند به اعزام ناوگروهی تازه به خلیج فارس است.  آمریکا در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیروهایی را با قدرت آتش بالا مستقر کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه عازم فنلاند است، در جمع خبرنگاران گفت:

«ما از قبل مدت زیادی روی این طرح [اعزام ناوگروه به خاورمیانه] کار کرده بودیم. ما ایران را برای حمله به منافع آمریکا پاسخگو می‌کنیم.»

پمپئو در ادامه سخنانش افزود:

«اگر چنین اقداماتی اتفاق بیفتد [حمله به منافع آمریکا] یا گروه سومی برای مثال شبه‌نظامیان حزب‌الله این حملات را انجام دهند، رهبری ایران را مستقیماً پاسخگو می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا این پیام مستقیماً برای تهران ارسال شده گفت:

«ایرانی‌ها دقیقاً می‌دانند که منظور ما چیست از تهدیداتی که آن‌ها در سراسر جهان متوجه منافع آمریکا کرده‌اند.»

قرار است که در فنلاند وزیران خارجه آمریکا و روسیه درباره ونزوئلا با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

مایک پمپئو روز گذشته (یکشنبه ۵ مه/ ۱۵ اردیبهشت)  در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز گفت مستشاران نظامی ایران و کوبا به شبه‌نظامیان ونزوئلایی که مخالفان را سرکوب می‌کنند، کمک می‌رسانند:

«پرزیدنت ترامپ به روشنی تاکید کرده که روسیه باید از ونزوئلا بیرون برود. این امر شامل ایران، چین و به ویژه کوبا نیز می‌شود.»

نیروی دریایی ارتش فروردین ۹۸ بعد از سفر امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی یک ناوگروه را به اقیانوس اطلس و به ونزوئلا اعزام کرد. این ناوگروه به فرمان رهبر جمهوری اسلامی برای گسترش دامنه عملیات نیروی دریایی ارتش به ونزوئلا اعزام شده است.

بیشتر بخوانید:

ناوهای ایرانی به اقیانوس اطلس اعزام می‌شوند

Share