Share

محمد اشرف غنی در پیامی به‌مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان گفت در لویه جرگه مشورتی صلح خواست مردم از طالبان برای صلح بیان شد و این گروه نیز به این خواست بپیوندند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدئویی به‌مناسبت آغاز ماه رمضان از طالبان خواست که به این ماه احترام بگذارند و به خواست مردم در مورد صلح پاسخ مثبت بدهند.

او ماه رمضان را «ماه صلح و آشتی» خواند و گفت:

«من یک‌بار دیگر از طالبان می‌خواهم که به این ماه مبارک احترام بگذارند و به تقاضای صلح و آشتی مردم افغانستان که در نشست پایانی جرگه مشورتی صلح بازتاب یافت، لبیک بگویند. من به ملت نجیب افغانستان اطمینان می‌دهم که پس از این، قطعنامه جرگه مشورتی بخشی بزرگی از سیاست صلح دولت را تشکیل می‌دهد و تا تحقق کامل، پیگیری خواهد شد.»

لویه جرگه مشورتی صلح، پس از پنج روز رایزنی درباره چگونگی صلح با طالبان یکشنبه ۱۵ اردیبهشت / ۵ مه پایان یافت.

در قطعنامه ۲۳ماده‌‌ای پایان این نشست آمده‌ بود که بخش بزرگی از شهروندان افغانستان از پیامدهای ناگوار جنگ آسیب دیده‌اند و به همین دلیل اعضای لویه جرگه مشورتی صلح از طالبان می‌خواهند تا از جنگ دست بردارند و در آبادی کشور سهیم شوند.

همچنین از دولت افغانستان و طالبان خواسته شد تا به مناسبت آغاز ماه رمضان آتش‌بس اعلام کنند و زمینه‌ را برای مبادله و آزادی زندانیان را فراهم سازند. اشرف غنی در مراسم پایانی قطعنامه لویه جرگه صلح را نقشه راه و عمل دولت دانست. او همچنین وعده داد ۱۷۵ زندانی طالب را به نشانه «حسن نیت» آزاد خواهد کرد. با این حال منتقدان این وعده را در زمره اختیارات رئیس دولت ندانستند.

اشرف غنی در پیام ماه رمضان خود مردم افغانستان را به اتحاد و اتفاق فراخواند:

«همه هموطنان فرامی‌خوانم که دامن اتحاد و اتفاق را محکم نگهدارند و به‌سوی برادری و صلح گام‌های بیشتر بردارند.»

رئیس جمهوری افغانستان از نیروهای امنیتی خواست تا در این ماه توجه بیشتری به مال و جان مردم داشته باشند.

اشرف غنی در حالی بار دیگر طالبان را به صلح فراخوانده است که روز گذشته، یکشنبه ۱۵ اردیبهشت / ۵ مه این گروه به فرماندهی پلیس ولایت بغلان حمله کرده و نظامیان را مورد هدف قرار داد. امروز، دوشنبه ۱۶ اردیبهشت / ۶ مه مقام‌های محلی این ولایت اعلام کردند که آمار تلفات این حمله به ۱۸ کشته و ۵۷ زخمی افزایش یافته است. احمدفرید بسیم، والی بغلان نیز اعلام کرد که کشته‌شدگان همه نظامیان بودند. ۲۰ نفر از زخمی‌شدگان غیرنظامی بودند.

حمله به فرماندهی پلیس ولایت بغلان یکشنبه شب با کشته شدن تمامی مهاجمان که هشت نفر بودند پایان یافت و گروه طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

بیشتر بخوانید:

«لویه‌جرگه مشورتی صلح»: طالبان قطعنامه پیشنهادی را نپذیرفت

Share