Share

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای کوتاه به امضای جان بولتون اعلام کرده که یک ناو هواپیمابر با تعدادی بمب‌افکن به خاورمیانه اعزام می‌شود: «پیامی روشن و عاری از سوءتفاهم» به ایران. کفیل وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد به این دلیل که نشانه‌هایی از «تهدید قابل باور توسط حکومت ایران» در دست بود، با اعزام ناوگروه «یو اس‌ اس آبراهام لینکلن» و شماری بمب‌افکن در منطقه تحت نظارت «سنتکام» موافقت کرده است.

ناوگروه یواس‌اس آبراهام لینکلن (عکس: آرشیو)

پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع آمریکا دوشنبه ۶ مه/ ۱۶ اردیبهشت با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«غروب روز گذشته [یکشنبه ۵ مه/ ۱۵ اردیبهشت] اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن (CVN 72) و یک نیروی واکنش سریع هوایی برای جابجایی با احتیاط تجهیزات نظامی در واکنش به نشانه‌هایی از تهدید قابل اعتنا نیروهای نظامی رژیم ایران را اعلام کردم.»

شاناهان در توییت دیگری در ادامه توییت قبلی نوشت:

«از رژیم ایران می‌خواهیم که از هرگونه تحریک خودداری کند. ما حکومت ایران را بابت هرگونه حمله به نیروهای نظامی آمریکا یا منافع‌مان پاسخگو می‌کنیم.»

کفیل وزارت دفاع آمریکا درباره تهدیدی که جمهوری اسلامی متوجه نیروهای آمریکایی کرده است سکوت کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام دولت آمریکا که نام آن‌ها افشا نشده نوشت که نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده گزارش‌هایی ارائه داده‌اند که بر اساس آن‌ها جمهوری اسلامی در وهله اول تهدیدهایی را متوجه نیروهای نظامی آمریکا مستقر در عراق کرده است. همچنین نگرانی‌هایی از امنیت نیروهای نظامی آمریکا مستقر در سوریه و در حوزه خلیج فارس وجود دارد.

در حال حاضر ۵۲۰۰ سرباز آمریکایی در عراق و دو هزار سرباز آمریکایی در سوریه مستقرند.

یک مقام دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است این تهدیدها کاملاً مشخص بوده‌اند به شکلی که نهادهای اطلاعاتی حتی زمان تهدید را هم به دقت مشخص کرده‌اند. به گفته این مقام دولت آمریکا، این تهدیدها فقط متوجه نیروهای نظامی آمریکا مستقر در عراق نیست. بلکه همه نیروهایی را که در خاورمیانه تردد دارند نشانه رفته است.

وزیر خارجه آمریکا که برای گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، همتای روس خود درباره بحران ونزوئلا به فنلاند سفر کرده، در جمع خبرنگاران در این کشور گفت ایالات متحده روز دوشنبه فعالیت‌هایی را در ایران مشاهده کرده. مایک پمپئو درباره جزئیات و کیفیت این تحرکات سکوت کرد.

صبح دوشنبه روزنامه گاردین گزارش داده بود که ظاهراً نهادهای اطلاعاتی اسرائیل هم در ارزیابی تهدیدی که ایران متوجه نیروهای آمریکایی در خاورمیانه کرده سهیم بودند. در حال حاضر ناوگروه «یو اس‌ اس آبراهام لینکلن» در دریای مدیترانه است و پیش از بیانیه جان بولتون و پیام‌های کفیل وزارت دفاع آمریکا به طرف خلیج فارس اعزام شده بود. یک مقام وزارت دفاع آمریکا شامگاه گذشته گفته بود به دستور پنتاگون حرکت این ناوگروه تسریع شده است.

وزیر خارجه ایران در سفرش به نیویورک هشدار داده بود از نظر او دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد به قول انتخاباتی خودش که پرهیز از آغاز یک جنگ تازه است وفادار بماند اما «گروه ب» متشکل از بی‌بی (نتانیاهو)، (جان) بولتون، (محمد) بن سلمان و (محمد) بن زاید به دنبال کشاندن آمریکا به رویارویی با ایران‌اند. محمد جواد ظریف درباره جریان‌های جنگ‌طلب داخلی سکوت کرده بود. حجت‌الاسلام علی سعیدی، رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا روز گذشته (یکشنبه ۱۶ اردیبهشت)  ادعا کرد که محافلی در داخل در تلاش‌اند که «نظام» را همسو با سیاست‌های رئیس جمهوری آمریکا وادار به عقب‌نشینی از مواضع خود کنند. او اعلام کرد در وهله اول می‌بایست مجلس شورای اسلامی انقلابی تشکیل شود.

بیشتر بخوانید:

رئیس دفتر فرماندهی کل قوا: مجلس شورای انقلابی تشکیل شود

 

Share