Share

در پی باطل شدن نتایج انتخابات شهرداری استانبول از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه، امام‌اوغلو، کاندیدای اپوزیسیون و پیروز این انتخابات و همچنین اتحادیه اروپا به این تصمیم اعتراض کردند. این اقدام می‌تواند پیامدهایی برای اردوغان داشته باشد.

اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق در استانبول شامگاه دوشنبه ۱۶ اردیبهشت / ۶ مه ابطال نتایج انتخابات شهرداری استانبول را محکوم کرد

اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق در استانبول شامگاه دوشنبه ۱۶ اردیبهشت / ۶ مه ابطال نتایج انتخابات شهرداری استانبول را محکوم کرد

شورای عالی انتخابات ترکیه شامگاه دوشنبه ۱۶ اردیبهشت / ۶ مه با پذیرش اعتراض حزب حاکم عدالت و توسعه به نتایج انتخابات شهرداری استانبول، رأی به ابطال نتایج رأی‌گیری و برگزاری مجدد آن در تاریخ دوم تیر /  ۲۳ ژوئن داد.

در نشست این شورا، اعضای آن با بررسی اعتراض‌ها به انتخابات شهرداری استانبول با ۷ رأی موافق در مقابل ۴ مخالف نتایج این انتخابات را باطل اعلام کردند.

بر اساس تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه احزاب شرکت‌کننده در انتخابات ۱۱ فروردین / ۳۱ مارس حق شرکت در انتخابات مجدد را خواهند داشت و با کاندیداهای قبلی در این انتخابات شرکت خواهند کرد. فهرست رأی‌دهندگان بدون تغییر و همانند فهرست انتخابات ۳۱ مارس خواهد بود.

این شورا امروز، سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت / ۷ مه نیز به بررسی اعتراض حزب عدالت و توسعه و همچنین حزب حرکت ملی‌ به نتایج انتخابات شهرداری‌ها در مناطق بویوک‌چکمجه و مال‌تپه خواهد پرداخت.

انتخابات محلی در ترکیه با پیروزی اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق در استانبول همراه شد. با حکم جدید شورای عالی، شهرداری اکرم امام‌اوغلو که ماه آوریل تأیید شد، اکنون لغو شده است. انتخابات محلی ترکیه در شرایط بحران اقتصادی برگزار می‌شد و به یک رفراندوم بر سر سیاست‌های رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تشبیه شده بود. حزب او شکست سختی در استانبول خورد اما بعد از تخلف در انتخابات شکایت کرد. خبرگزاری دولتی آناتولی ۱۵ اردیبهشت / ۵ مه از آغاز تحقیقات کیفری درباره تخلف در انتخابات استانبول خبر داده بود. اپوزیسیون اما اردوغان را به تن‌ندادن به تصمیم دموکراتیک رأی‌دهندگان متهم می‌کنند.

نامزدهای حزب اردوغان در آنکارا پایتخت و شهرهای بزرگ دیگری مثل آنتالیا و آدانا و ازمیر هم پیروز نشدند. هرچند در مجموع در این انتخابات «ائتلاف جمهور» متشکل از حزب عدالت و توسعه و حزب راست افراطی «حرکت ملی» با ۵۱ درصد آرا به پیروزی رسید و «ائتلاف ملت» متشکل از حزب جمهوری‌خواه خلق و حزب ناسیونالیست «نیک» ۳۷ درصد آرا را به‌دست آورد.

اکرم امام‌اوغلو شامگاه دوشنبه ابطال نتایج انتخابات شهرداری استانبول را محکوم کرد و در برابر طرفداران خود در استانبول گفت: «خواهید دید که ما پیروز خواهیم شد.» جمعیت حاضر فریاد می‌زدند: «حق، قانون، عدالت». آن‌ها همچنین خواهان استعفای اعضای شورای عالی انتخابات ترکیه شدند.

در نقاط مختلف استانبول نیز مردم معترض در برابر پنجره‌های خانه‌های خود ایستادند و به نشانه اعتراض بر قابلمه‌ و کاسه‌ کوبیدند، اقدامی که در جریان جنبش گزی در سال ۲۰۱۳ نیز صورت گرفته بود.

امام‌اوغلو همچنین شوراهای انتخابات در انتخابات پارلمانی، ریاست جمهوری و در جریان همه‌پرسی قانون اساسی را هم مورد انتقاد قرار داد و گفت آن چند انتخابات هم که اردوغان و حزب او پیروز شدند خالی از اشتباه نبودند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا خواهان تحقیق رسمی در مورد این‌که بر چه اساسی شورای عالی انتخابات ترکیه انتخابات استانبول را باطل و انتخابات مجدد اعلام کرده، شد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوهانس هان، کمیسر اتحادیه اروپا در بیانیه‌ مشترکی گفته‌اند: «توجیه این تصمیم قطعی که بر زمینه شدید سیاسی گرفته شده است، باید به سرعت در دسترس عموم قرار گیرد.»

آن‌ها گفته‌اند که انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف از بنیادهای هر نظام دموکراتیکی است.

اونورسال آدی‌گوزل، معاون رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق در صفحه توئیتر خود نوشت: «علیه حزب عدالت و توسعه می‌توان در انتخابات شرکت کرد اما پیروزی بر آن ممنوع است. […]این نظام، که اراده مردم را زیر پا می‌گذارد و قوه قضائیه را نادیده می‌گیرد، نه دموکراتیک و نه مشروع است. این نظام یک دیکتاتوری است.»

عمر چلیک، از رهبران حزب عدالت و توسعه منتقدان را دعوت کرد که به تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه احترام بگذارند.

این تصمیم می‌تواند به لحاظ اقتصادی، ترکیه را بار دیگر با کاهش سرمایه‌گذاری روبه‌رو کند، مسئله‌ای که این کشور بحرانی به آن نیاز فوری دارد.

بر خلاف اظهارات برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه تصمیم شورای عالی انتخابات به‌عنوان نمونه‌ای از عدم اطمینان قانونی در کشور تفسیر خواهد شد و روند نزولی ارزش لیر ترکیه احتمالاً در روزهای آتی بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

حزب حاکم ترکیه خواهان برگزاری دوباره انتخابات محلی استانبول شد

Share