Share

لیدا حسینی‌نژاد – حسین رونقی ملکی، نویسنده وبلاگ «بابک خرمدین» و مدیر سایت «ایران پروکسی» که از فعال‌ترین گروه‌ها در زمینه ساخت فیلترشکن بود، در حالی‌که یک کلیه‌اش به طور کامل و ۲۰ درصد از کلیه دیگرش از کار افتاده‌، همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

 
 
این زندانی، در آذرماه ۱۳۸۸ در شهر «ملکان» در آذربایجان شرقی بازداشت شد و از آن زمان بدون مرخصی در زندان به سر می‌برد. این وبلاگ‌نویس به اتهام «تلاش برای براندازی نرم» به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.
 
آقای رونقی ملکی در تاریخ ششم خردادماه سال جاری (۱۳۹۱ خورشیدی) نامه سرگشاده‌ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی منتشر و در آن اعلام اعتصاب غذا کرد. او دلیل این اعتصاب غذا را «شکایت از دخالت‌های سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در امور قضایی و سلب استقلال این قوه و تلاش برای احیای قانون اساسی، آیین دادرسی، استقلال قضایی و احیای حقوق زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان نظیر برخورداری از مرخصی، تلفن، ملاقات و غیره» اعلام کرده است.
 
در روزهای گذشته، ۱۱۷ زندانی سیاسی بند ۳۵۰، سازمان عفو بین‌الملل، ۹۰۰ فعال مدنی و سیاسی، فدراسیون بین‌المللی جامعه حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، گزارشگران بدون مرز و شیرین عبادی در نامه‌ها و بیانیه‌هایی راجع به وضعیت حسین رونقی ملکی ابراز نگرانی کرده‌اند و از مسئولان خواستار پیشگیری از بروز هرگونه اتفاق ناگوار برای این وبلاگ‌نویس شده‌اند. فعالان مدنی در بیانیه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و نهاد نظامی- امنیتی تحت نظارت وی یعنی سپاه را مسئول مستقیم جان حسین رونقی ملکی دانسته‌اند.
 
این وبلاگ‌نویس از زمان بازداشت تاکنون از ناراحتی کلیوی رنج می‌برد. بیماری او با وجود چند عمل جراحی روی وی، نه تنها بهبود نیافته که شدت پیدا کرده است. این عمل‌های جراحی هر بار به دلیل موافقت نکردن نهادهای امنیتی با مرخصی استعلاجی این زندانی سیاسی، با عفونت مجدد کلیه‌های وی ناموفق مانده‌اند. خانواده او همچنین به تزریق آمپول‌های مسکن غیر مجاز و حاوی مرفین به فرزندشان به عنوان یکی از دلایل وخیم‌تر شدن وضعیت کلیه‌های او اشاره می‌کنند.
 
این زندانی سیاسی یکشنبه شب، ۱۴ خرداد در پی وخامت حالش به بیمارستان هاشمی‌نژاد منتقل شده، در حالی‌که پدر او، احمد رونقی ملکی در گفت‌وگو با دویچه‌وله گفته است که بعد از ظهر سه‌شنبه ۱۶ خرداد ماموران امنیتی وارد بیمارستان می‌شوند، حسین را به اتاق دیگری منتقل می‌کنند و تا ۱۱ شب او را مورد بازجویی قرار می‌دهند. حسین رونقی ملکی پس از بازجویی اعلام اعتصاب غذای خشک کرده است. بر اساس گفت‌وگوی یادشده، در بیمارستان حسین رونقی ملکی را تهدید کرده‌اند که «شبانه می‌بریم و گم و گورت می‌کنیم».
 
صبح روز چهارشنبه ۱۷ خرداد، احمد رونقی ملکی به دادستانی تهران رفته و آن‌چه اتفاق افتاده را به اطلاع مسئولان دادستانی رسانده است.
 
در همین زمینه و در خصوص آخرین خبر‌ها از وضعیت حسین رونقی ملکی با امیر رشیدی، فعال حقوق بشر در ایتالیا گفت‌وگو کرده‌ایم.
 
امیر رشیدی در این گفت‌وگو از شکستن اعتصاب غذای خشک حسین رونقی ملکی به دلیل توصیه پزشکان خبر داد و اینکه او با وجود وخامت حالش همچنان بر سر حرف‌های خود باقی مانده و به اعتصاب غذای «‌تر» نیز ادامه داده است.
 
امیر رشیدی، فشارهای وارده بر حسین رونقی ملکی را ناشی از ترس حکومت از فضای آزاد رسانه‌ای می‌داند. از نظر این فعال حقوق بشر، در کنار حمایت گروه‌ها، سازمان‌ها و فعالان مدنی – سیاسی ایرانی، توجه جامعه جهانی به وضعیت این زندانی سیاسی و نوشتن نامه از سوی فعالان حقوق بشر جهانی و نمایندگان کشورهای مختلف به سفارت‌های ایران از جمله کارهایی است که در این شرایط می‌تواند مفید باشد.

در همین زمینه:

Share