Share

از یکی از شبکه‌های تلویزیون اسرائیل یک کلیپ تبلیغی  با عنوان «این سرزمین عسل است، عسل!» برای مسابقه آواز یوروویژن پخش می‌شود. این کلیپ هم اعتراض یهودی‌ها را برانگیخته و هم سبب اعتراض فلسطینی‌ها شده است.

چشم‌اندازی از بیت‌المقدس (اورشلیم) – عکس: آرشیو

مسابقات آواز یوروویژن یک مسابقه بین‌المللی در زمینه موسیقی است که به طور سالیانه در کشورهای عضو اتحادیه پخش اروپا، از جمله اسرائیل برگزار می‌شود. این مسابقات بیشتر از آنکه به ارتقای درک موسیقایی و نزدیکی ملت‌ها به هم کمک کند، با ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون بیننده برای شبکه‌های تلویزیونی سودآور است، در خدمت ناسیونالیسم و مصرف‌گرایی قرار دارد و در اغلب مواقع هم توأم با حاشیه‌هایی است که آن هم به این جنبه بازاری دامن می‌زند. در سال ۲۰۱۹ تل‌آویو میزبان برگزاری شصت و چهارمین دوره این مسابقات است. به این مناسبت از تلویزیون اسرائیل کلیپی پخش شده که اعتراض یهودی‌ها و فلسطینی‌ها را برانگیخته است.

در این کلیپ که به سبک فیلم‌های موزیکال آمریکایی تهیه شده یک زن عرب اسرائیلی و یک یهودی مهاجر از روسیه از تماشاگران دعوت می‌کنند که به اتفاق از مهم‌ترین بخش‌های اسرائیل دیدن کنند. لحن ترانه از هزل و طنز بی‌بهره نمانده. الیا که به استقبال گردشگران در فرودگاه بن‌گورین رفته، همراه با لوسی ترانه‌ای را اجرا می‌کند با این مضمون که هرچند همه گمان می‌برند اسرائیل یک کشور جنگ‌طلب و اشغالگر است و هزینه زندگی هم در این کشور سر به فلک گذاشته اما از جاذبه‌های گردشگری هم بی‌بهره نمانده است.

در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از شهروندان اسرائیلی این کلیپ را نپسندیده‌اند. آن‌ها می‌گویند یک میلیارد شکل [پول ملی اسرائیل] از پول مالیات شهروندان هزینه برگزاری این دوره از مسابقات یوروویژن شده و با این همه تنها کاری که برگزارکنندگان توانسته‌اند انجام دهند تهیه و تولید یک کلیپ انتقادی است.

این کلیپ در بخش شرقی بیت‌المقدس فیلمبرداری شده. اسرائیل این بخش از بیت‌المقدس را در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد و بعد هم ضمیمه خاکش کرد. وزارت خارجه تشکیلات خودگران فلسطین از اتحادیه پخش اروپا خواسته است به احترام «مردم فلسطین» و بنا به قوانین بین‌المللی این کلیپ را حذف کند. تشکیلات خودگردان فلسطین، دولت اسرائیل را متهم کرده است که از مسابقات یوروویژن برای لاپوشانی و توجیه سیاست‌های اشغال‌گرانه خود سوءاستفاده می‌کند.

شبکه تلویزیونی «کان» که تهیه‌کننده این ویدیو کلیپ است با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرده که این کلیپ ترانه‌ای است به طنز که پیشداوری‌ها و خصومت‌های دیرینه بین اسرائیل‌ها و فلسطینی‌ها را مضمون قرار داده است:

«ما با نقاط ضعفمان آشنا هستیم و خجالت نمی‌کشیم که به این نقاط ضعف بخندیم.»

مسابقات یوروویژن از ۱۴ تا ۱۸ مه (۲۴ تا ۲۸ اردیبهشت) در تل‌آویو برگزار می‌شود. این مسابقات از شبکه تلویزیونی و هشت شبکه رادیویی اسرائیل پخش می‌شوند.

سال گذشته نتا بازیلایی، خواننده اسرائیلی با ترانه «بازیچه» جایزه میکروفن شیشه‌ای مسابقات یوروویژن ۲۰۱۸ در لیسبون را از آن خود کرد. قبرس و استرالیا جایگاه دوم و سوم را به دست آوردند. آلمان چهارم شد. ترانه «بازیچه» تلفیقی‌ بود از موسیقی پاپ و پاپ کره‌ای با موسیقی خاورمیانه و مضمون آن هم این بود که زن، یک شیء جنسی یا یک عروسک نیست، بلکه حرفی برای گفتن دارد. ابتدا قرار بود مسابقات یوروویژن ۲۰۱۹ در بیت‌المقدس (اورشلیم) برگزار شد اما به تل‌آویو انتقال یافت.

بیشتر بخوانید:

دور بعدی مسابقات یوروویژن در اورشلیم برگزار می‌شود

Share