Share

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران ظهر امروز ۲۵ اردیبهشت، با حضور در مسجد این دانشگاه به سوالات نمایندگان دانشجویان درباره تجمع روز دوشنبه در دانشگاه تهران علیه حجاب اجباری پاسخ داد. این در حالی است که جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در نامه‌ای به وزیر علوم خواستار بررسی علل برگزاری تجمع غیرقانونی در دانشگاه تهران و برکناری رئیس این دانشگاه شده است.

 تظاهرات دانشجویان در اعتراض به حجاب اجباری و حضور گشت ارشاد، روز دوشنبه در مقابل پردیس هنرها و صحن دانشگاه صورت گرفت. در مقابل بسیج برای سرکوب دانشجویان وارد دانشگاه شد. افراد لباس شخصی هم در حالی که شعار الله اکبر می‌دادند، در دانشگاه تظاهرات کردند.

نیلی در پاسخ به پرسشی در باره اینکه چرا به تجمع روز دوشنبه مجوز داده شده گفت که سیاست دانشگاه از ابتدا هدایت این اعتراض‌ها به سالن و فضایی بوده که تشنج کمتری را به دنبال دارد: «هدف ما رسمیت بخشی به این حرکت نبوده‌ و فقط کنترل فضا و ارسال هرچه کمتر تشنج از طریق رسانه ها به فضای خارج دانشگاه بوده است.»

یکی از دانشجویان حاضر در این نشست با اشاره به سخنان سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه مبنی بر اینکه ما هیچ قانونی برای مسائل رخ داده در دانشگاه نداریم، خطاب به نیلی گفت که او «دروغی مضحک را به اسم گشت ارشاد» ایجاد کرده در حالی که تنها یک خانم فقط در حال تذکر دادن به دانشجویانی است که قانون را نقض کردند.

نیلی در پاسخ به این سوال تعداد معترضین در روز دوشنبه را بسیار کم دانست و گفت با این تصور که ایستادن خانمی در ورودی دانشگاه علت اتفاقات دوشنبه است، مخالف است و دانشگاه نیز برای رد ادعای گشت دانشگاه نیازی به بیانیه ندارد زیرا اجرای قانون‌های مربوط به حجاب جزو وظایف دانشگاه است.

در حالی که در بیانیه دانشجویان معترض، رفتارهای حراست دانشگاه و سختگیری و به کمیته انضباطی فراخواندن دانشجویان مورد اعتراض قرار گرفته، مسوولان وجود گشت ارشاد را رد می‌کنند.

مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران هم روز گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود هیچ آئین‌نامه یا بخشنامه جدیدی در حوزه برخورد با نوع پوشش یا روزه‌خواری در سال جاری به دانشگاه اعلام نشده است و دانشگاه‌ها کماکان بر اساس مصوبات قبلی آموزش عالی و شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کنند.

یکی دیگر از دانشجویان حاضر در نشست روز چهارشنبه هم رییس دانشگاه را تهدید کرد که اگر نمی‌تواند حداقل قانون را اجرایی کند، آنها «جازه آتش به اختیاری» دارند. آتش به اختیاری اصطلاحی از رهبر جمهوری اسلامی است که بر اساس آن به نیروهای بسیجی و حزب‌اللهی اختیار مداخله در امور سایبری، انتظامی و امنیتی می‌دهد.

نیلی در این جلسه وعده داد که شرایط پوشش و هنجاری در دانشگاه باید بهبود پیدا کند و تاکید کرد شرایط پوشش دانشجو در دانشگاه و خارج آن متفاوت است.

در این جلسه همچنین انتقاداتی به حضور نوازنده مرد در خوابگاه‌ها و پایکوبی زنان، و برگزاری اردروی مختلط مطرح شد.

تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به حجاب اجباری به درگیری با لباس‌شخصی‌ها انجامید

Share