Share

سه عضو کانون نویسندگان ایران در مجموع به ۱۸ سال زندان محکوم شدند. آرای شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب در مورد رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت به ناصر زرافشان و راضیه زیدی، وکیلان مدافع این سه عضو کانون نویسندگان ایران ابلاغ شد.

رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و بکتاش آبتین

کانون نویسندگان ایران به صدور حکم شش سال زندان برای رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن واکنش نشان داد و با صدور بیانیه‌ای این احکام را سرکوب‌گرانه خواند. این نویسندگان هر یک به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان محکوم شده‌اند.

در بخشی از بیانیه کانون نویسندگان ایران آمده است:

«… این فقط محاکمه‌ و محکومیت سه نویسنده نیست. تنها محاکمه‌ کانون نویسندگان ایران هم نیست. محکومیت همه‌ نویسندگان و کسانی است که می‌خواهند از حق آزادی بیان برخوردار باشند.»

این بیانیه محاکمه رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن را «پرونده‌سازی و صدور حکم‌های سرکوبگرانه» خوانده و خواهان لغو بی‌قید و شرط این حکم‌ها و مختومه شدن پرونده شده است.

همچنین از همه‌ نویسندگان و انسان‌های مدافع آزادی بیان خواسته است تا از هر راه ممکن به دفاع از این سه نویسنده بپردازند.

جلسه رسیدگی به اتهام‌های بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و از اعضای کانون نویسندگان ایران روز ‌شنبه ۷ اردیبهشت در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. رضا خندان مهابادی و کیوان باژن در همین روز در دادگاه حضور داشتند اما جلسه رسیدگی به اتهام‌های آنان، روز یک‌شنبه ۸ اردیبهشت برگزار شد.

قاضی محمد مقیسه مسئول رسیدگی به این پرونده بود.

پیش از این و در تاریخ دوم بهمن‌ ۹۷ نیز کیوان باژن، رضا خندان مهابادی و بکتاش آبتین برای رسیدگی به پرونده‌شان در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران حاضر شدند که به دلیل تغییر و افزایش قرار صادر شده برای ایشان از کفالت به وثیقه یک میلیارد تومانی و عدم توانایی آنان در تامین این وثیقه، بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

در همین جلسه قاضی مقیسه با درخواست آنها برای حضور وکیل مورد نظرشان در دادگاه مخالفت کرده بود.

رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن به ترتیب در روزهای ۶ بهمن‌، ۸ بهمن و ۱۰ بهمن ۹۷ با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.

این سه نویسنده اما مرداد ماه سال گذشته بابت همین پرونده در شعبه ۷ دادسرای اوین با اتهام «تبلیغ علیه نظام» روبه‌رو شدند.

آنها در تاریخ ۱۲ آبان‌ نیز دوباره به این شعبه احضار و اتهام‌های «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا» به آنان تفهیم شد.

۲۷ خرداد سال ۱۳۹۷، ماموران وزارت اطلاعات ۱۲۰ نسخه کتاب «۵۰ سال کانون نویسندگان ایران» (شامل ۳۰ دوره ۴ جلدی) را که از سوی هیات تحریریه‌ کمیسیون ۵۰ سالگی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۵۰ سالگی این نهاد غیردولتی منتشر شده بود، ضبط کردند و با خود بردند.

پیش از آن و در اردیبهشت‌ ماه سال ۹۴ نیز پنج مامور وزارت اطلاعات با حکم شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به خانه بکتاش آبتین رفته و ضمن تفتیش منزل او، بیش از دو هزار قلم فیلم، عکس‌های خانوادگی، موبایل، لپ‌تاپ و اسناد کانون نویسندگان ایران را ضبط کردند.

پس از آن او در بیش از ۱۷ جلسه در مورد فعالیت‌های هنری، ادبی و سینمایی خود بازجویی و به «انتشار نشریه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

کانون نویسندگان ایران نهادی غیردولتی متشکل از نویسندگان، مترجمان، ویراستاران است و بخشی از انجمن جهانی قلم به شمار می‌رود.

  • بیانیه کانون نویسندگان ایران در محکومیت صدور حکم زندان برای این سه نویسنده را از اینجا بخوانید:

متن کامل بیانیه کانون نویسندگان ایران در محکومیت صدور حکم ۱۸ سال زندان برای سه نویسنده


در همین زمینه

بکتاش آبتین در دادگاه ـ دو عضو دیگر کانون نویسندگان ایران یک‌شنبه محاکمه می‌شوند

Share