Share

تظاهرات علیه فساد که به فراخوان مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه در نجف عراق برگزار شده بود، دست‌کم چهار کشته بر جای گذاشت. اعتراض به استان‌های دیگر نیز کشیده شده است.

اعتراضات در نجف، چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در جریان تظاهرات چهارشنبه شب ۱۵ مه / ۲۵ اردیبهشت نگهبانان بازار بشیر نجف به سمت تظاهرکنندگان آتش گشودند و چندین تن را مجروح کردند یا کشتند.

بر اساس آمار بیمارستان حکیم، چهار تن کشته شدند و ۱۷ تن دیگر مجروح. پس از این تیراندازی بازار بشیر به آتش کشیده شد.

وزارت کشور عراق در بیانیه‌ای پنج‌شنبه ۱۶ مه / ۲۶ اردیبهشت اعلام کرده است که «نیروهای امنیتی پنج نگهبان بازار را که بر معترضان آتش گشوده بودند، دستگیر کرد».

اعتراض‌ها پس از حادثه خشونت‌بار چهارشنبه شب به استان‌های دیگر عراق نیز کشیده شده است. به گزارش شبکه «روداو»، بابل، کربلا و واسط نیز شاهد اعتراض‌های مردمی هستند.

چرا اعتراض شد؟

مقتدی صدر رهبر سائرون، بزرگ‌ترین ائتلاف در پارلمان عراق، پیش از این تظاهرات، فساد حکومتی و فساد درون ائتلاف خودش را محکوم کرده بود.

ائتلاف سائرون ائتلاف غیرمنتظره‌ای از حامیان مقتدی صدر، روحانی شیعه با نیروهای کمونیست و سکولار عراق بود که با شعار مبارزه با فساد و نفوذ دولت‌های خارجی به ویژه ایران در سیاست عراق به پیروزی رسید.

او دوشنبه دستور تشکیل کمیته‌ای را داد که اطلاعات مربوط به عملکرد اعضای جنبش او را گرد آورد که در بخش‌های دولتی مشغول به کار هستند. او در سخنانی گفت:

«دیگر بدنام‌شدن شهرت پدرم به دست شما و خارج شدن از مسیر او را تاب نمی‌آورم.»

صدر عضو یک خانواده پرنفوذ از روحانیان شیعه است. پدر او سید محمد صدر، مرجع تقلید شیعه بود و پسر عموی سید محمد باقر صدر، یک مجتهد سرشناس دیگر که هر دو علیه صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق مبارزه می‌کردند و تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار داشتند.

محمد صدر ۱۳۷۷ همراه با دو پسر دیگرش ترور شد. محمد باقر صدر نیز فروردین ۵۹ کشته شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این تظاهرات در اصل اعتراض به فساد و دستیار پیشین صدر، کاظم العیساوی صورت گرفت و تظاهرکنندگان در بازار علیه او شعار می‌دادند. خبرگزاری‌های دولتی ایران کاظم العیساوی را یکی از معاون‌های «جهادی» صدر معرفی کرده‌اند. 

شبکه خبری روداو، نزدیک به حکومت محلی اقلیم کردستان اما می‌نویسد که صاحب بازار شخصی به نام جواد الغراوی، از رهبران جنبش صدر است و مردم در اعتراض به او آنجا جمع شده بودند. به گفته روداو، الغراوی از جنبش صدر اخراج شده است.

روداو همچنین گزارش می‌دهد که صالح محمد العراقی، یکی دیگر از رهبران جنبش صدر که به خود او نزدیک است، از حامیان خواسته بود که کسب‌و‌کار افراد متهم به فساد را هدف قرار دهند. او در پیامی فیس‌بوکی چهارشنبه شب نوشت:

«اگر فاسدان بخواهند بازگردند، ما سر راهشان می‌ایستیم و بر آنها پیروز می‌شویم.»

دفتر سیاسی صدر گفته است که تظاهرکنندگان علیه مقام‌های فاسد راهپیمایی می‌کردند و «استفاده از نیروهای مسلح» برای خاموش‌کردن اعتراضات «صلح‌آمیز و متمدنانه» را محکوم کرده است.

با این حال، روداو گزارش داده که معترضان در کربلا و واسط و بابل شرکت‌ها و کسب‌و‌کار افراد اخراج‌شده از جنبش صدر را هدف قرار داده‌اند.

ویدئوی زیر را روزنامه‌نگار شبکه خبری «Alhurra TV» از تظاهرات شب گذشته در برابر بازار بشیر نجف در توئیترش منتشر کرده است:


در همین زمینه:

روحانی فعال در اعتراضات بصره در برابر خانه‌اش به قتل رسید

Share