Share

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای نطنز چهار برابر شد. بهروز کمالوندی اما در همان حال یادآوری کرد که ایران در پی نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیست. به این ترتیب به گفته او مرحله بعدی مصوبه شورای عالی امنیت ملی بعد از انقضای مهلت ۶۰ روزه ایران به اتحادیه اروپا فعلاً اجرا نمی‌شود.

تأسیسات هسته‌ای ایران در نطنز. همزمان با افزایش تولید اورانیوم در نطنز وزی ارتباطات از نصب یک فایروال برای جلوگیری از خرابکاری صنعتی خبر داد. تأسیسات نطنز در سال ۸۹ هدف بدافزار استاکس‌نت قرار گرفت (عکس: آرشیو)

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران دوشنبه ۳۰ اردیبهشت در جمع خبرنگارانی که برای بازدید از تأسیسات هسته‌ای نطنز رفته بودند اعلام کرد که ظرفیت اورانیوم غنی‌شده در تأسیسات هسته‌ای نظنز بدون افزایش تعداد سانتریفیوژها چهار برابر افزایش یافته است. کمالوندی گفت که افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده از قبل در چهارچوب‌های اجرایی معمول به اطلاع آژانس انرژی اتمی رسیده است.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین را رعایت نمی‌کند. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در نامه متحدالشکلی کاهش تعهدات ایران در برجام را به اطلاع سران پنج کشور بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه رساند. از ۲۵ اردیبهشت مقدار غنی‌سازی در تأسیسات نطنز بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی افزایش یافت.

بهروز کمال‌وندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران گفت:

«جمهوری اسلامی به اندازه کافی صبر کرد و قدمی که برداشته بر اساس حقوقش است. این اقدام در چارچوب برجام و فرصتی برای طرف‌های مقابل است که با تغییر در سیاست‌هایشان برجام را به جایگاه خود برگردانند.»

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تهران می‌تواند به میزان ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده و به میزان ۱۳۰ تن آب سنگین تولید کند. مازاد این تولیدات باید به خارج از ایران صادر شود. آمریکا اما دو معافیت‌ مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تمدید نکرد. یکی از این معافیت‌ها به ایران اجازه می‌داد آب سنگین مازاد خود را به عمان منتقل کند. معافیت دوم مربوط به مبادله اورانیوم غنی شده در ازای کیک زرد بود که آن هم لغو شد. بهروز کمالوندی پیش از این اعلام کرده بود که غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۳,۶۷ درصد بدون تغییر شاخص سانتریفیوژها در تأسیسات هسته‌ای نطنز انجام می‌شود.

شورای عالی امنیت ملی به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده که به تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی عمل کنند. در غیر اینصورت در مرحله بعدی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد. این به معنای نقض برجام است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت:

«بنا نداریم از برجام بیرون بیاییم و آن را نقض کنیم. در چارچوب برجام عمل می‌کنیم و قدم‌های بعدی نیز در چارچوب برجام است.»

به این ترتیب سخنگوی سازمان انرژی اتمی تلویحاً اعلام کرد که مرحله بعدی مصوبه شورای امنیت ملی فعلاً اجرا نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

آغاز توقف برخی تعهدات ایران در برجام

 

Share