Share

رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی که شامگاه دوشنبه ۳۰ اردیبهشت در جمع عده‌ای از روحانیون حوزه‌های علمیه ایراد کرد، خواهان اختیارات ویژه برای ریاست جمهوری در شرایط «جنگ اقتصادی» شد. روحانی هرگونه مذاکره با آمریکا را در شرایط کنونی رد کرد.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت: دیدار روحانی با گروهی از روحانیون (عکس: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت – پاد)

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایران) حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در جمع گروهی از روحانیون خواهان تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری در نهاد ریاست جمهوری شد:

«در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم. همانگونه که در جنگ اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.»

روحانی یادآوری کرد که مبادلات بانکی و فروش نفت در اثر اعمال تحریم‌های آمریکا مختل شده است. رئیس جمهوری اسلامی با این‌حال هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرد:

«خوشبختانه امروز اتفاق نظر داریم که باید در برابر آمریکا و تحریم بایستیم و در این زمینه هیچ اختلاف نظری بین مردم و مقامات کشور وجود ندارد. بنده طرفدار مذاکره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم.»

در روزهای گذشته در رسانه‌های آمریکایی گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر زمینه‌چینی دولت ترامپ برای مذاکره با ایران منتشر شده بود. رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر این گزارش‌ها را تکذیب کرد:

«ایران اگر و هر زمان که آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت. در این فاصله، فروپاشی اقتصاد آنها ادامه پیدا می‌کند- بسیار غم‌انگیز برای مردم ایران.»

 رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه ۱۶ مه/ ۲۶ اردیبهشت از اولی ماورر، رئیس‌جمهوری سوئیس در کاخ سفید استقبال کرد. هدف از این دیدار ایجاد کانالی برای گفت‌وگو با ایران بود. یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان هم صبح امروز وارد تهران شد و با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. سفیر عمان در آمریکا دو هفته قبل برای میانجیگری در بحران ایران و آمریکا اعلام آمادگی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

دیدار رئیسان جمهوری آمریکا و سوئیس در کاخ سفید برای ایجاد کانال گفت‌وگو با ایران

Share