Share

سازمان ملل متحد اعلام کرد که به سبب تنش‌های تجاری در جهان، بی‌ثباتی در سیاست‌های اقتصادی و پایین آمدن سطح اعتماد بین شرکای تجاری و همچنین گرمایش زمین و وضعیت اقلیمی، رشد اقتصادی در جهان در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود.

شامگاه سه‌شنبه ۲۱ مه/ ۳۱ اردیبهشت نشست خبری سازمان ملل برای معرفی گزارش شش ماهه از چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی

سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه ۲۱ مه/ ۳۱ اردیبهشت گزارش شش ماهه از چشم‌انداز رشد اقتصادی در جهان را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی در جهان در سال ۲۰۱۹ فقط ۲,۷ درصد خواهد بود. سازمان ملل در ژانویه سال جاری پیش‌بینی کرده بود که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ سه درصد رشد کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ هم که سه درصد تخمین زده شده بود، از ۲,۹ درصد فراتر نمی‌رود.

در گزارشی که سازمان ملل از چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ارائه داده، گفته شده که چشم‌انداز رشد در همه زمینه‌های اقتصادی چه در کشورهای صنعتی و چه در کشورهای در حال توسعه در اثر عوامل غیر اقتصادی بدتر از میزان پیش‌بینی‌ها بوده است.

سازمان ملل در این گزارش اعلام کرده که درآمد سرانه ملی برای پیش‌بینی وضع اقتصاد جهانی به تنهایی کفایت نمی‌کند، بلکه باید عواملی مانند گرمایش زمین، تغییرات اقلیمی، نابرابری اجتماعی و تبعیض را هم در محاسبات آتی منطور کرد.

سازمان ملل هشدار داده است که چنانچه ضعف تجارت جهانی اگر پایدار شود، بر میزان سرمایه‌گذاری و در میان‌مدت بر میزان تولید و اشتغال در سطح جهان اثر خواهد گذاشت.

بر اساس گزارش سازمان ملل تنش‌های تجاری در جهان، بی‌ثباتی در سیاست‌های اقتصادی و پایین آمدن سطح اعتماد بین شرکای تجاری سبب کاهش میزان رشد اقتصادی در جهان شده است.

به گفته الیوت هریس، اقتصاددان ارشد سازمان ملل به «اقدامات سیاسی و هدفمندی» برای مقابله با کاهش رشد اقتصاد جهانی نیاز است.

سازمان ملل در گزارش‌اش از رشد اقتصاد جهانی در شش ماه نخست سال جاری یادآوری کرده که بانک‌های مرکزی در کشورهای جهان در واکنش به کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ تورم، در سیاست‌های پولی خود تجدید نظر کرده‌اند و سبب شده‌اند که بازارهای مالی به ویژه در کشورهای در حال توسعه ثبات بیشتری پیدا کنند.

سازمان ملل در این گزارش به سطح دستمزدها هم اشاره کرده است: در کشورهایی با نرخ پایین بیکاری، امکان دارد که به سبب کاهش نرخ رشد اقتصاد جهانی سطح دستمزدها نیز پایین بیاید.

بیشتر بخوانید:

چین: آمریکا بزرگترین جنگ تجاری تاریخ را به راه انداخته‌ است

Share