Share

جوخه الحارثی نویسنده زن اهل عمان برای رمان «اجرام آسمانی» برنده جایزه ادبی «من بوکر» ۲۰۱۹ شد. هیئت داوران «من بوکر» گفته است که این رمان «ذهن و قلب را تسخیر می‌کند».

جوخه الحارثی نویسنده زن اهل عمان برای رمان «اجرام آسمانی» برنده جایزه ادبی «من بوکر» ۲۰۱۹ شد.

جوخه الحارثی نویسنده زن اهل عمان برای رمان «اجرام آسمانی» برنده جایزه ادبی «من بوکر» ۲۰۱۹ شد.

هیئت داوران جایزه «من بوکر» گفته است که اثر هنری جوخه الحارثی بیانگر «مسائل عمیق زمان و مرگ و همچنین جنبه‌های ناراحت‌کننده‌ای تاریخ مشترک ما» است. «کتابی است که ذهن و قلب را به‌طور یکسان تسخیر می‌کند و ارزش آن را دارد که روی آن مکث کنیم».

رمان «اجرام آسمانی» حکایت گذشته‌های سه خواهر سالمند است که در آن مسائل خانوادگی به تاریخ پس از استعمار پیوند خورده است. الحارثی در این رمان داستان بردگی در این کشور را نوشته است که در گذشته‌ای نه چندان دور در سال ۱۹۷۰ لغو شد.

جوخه الحارثی با بیان این‌که بردگی موضوعی تابو و حساس است در این‌باره گفت: «اما من فکر می‌کنم ادبیات بهترین بستر برای بحث در مورد موضوعات حساس است. و برده داری فقط در عمان نیست، بخشی از تاریخ بشری است.»

ارزش جایزه «بوکر من» ۵۰ هزار پوند (۵۷ هزار یورو) است و جوخه الحارثی آن را با مریلین بوث، مترجم کتاب تقسیم می‌کند. این جایزه که هر سال اهدا می‌شود یکی از معتبرترین جوایز ادبی نویسندگان انگلیسی‌زبان بریتانیا، ایرلند و کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا به‌شمار می‌رود. کشورهای مشترک‌المنافع شامل ۵۳ کشور مستقل است که همه به جز موزامبیک و کامرون قبلاً مستعمره امپراتوری بریتانیا بوده‌اند.

چهار نویسنده نامزد دیگر این جایزه در سال ۲۰۱۹، آنی ارنو از فرانسه، ماریون پوشمن از آلمان، اولگا توکارژوک از لهستان، خوان گابریل واسکز از کلمبیا و آلیا ترابوکو زران از شیلی بودند.

با موفقیت رمان جوخه الحارثی، این نخستین بار است که یک اثر هنری به زبان عربی برنده جایزه «بوکر من» می‌شود. الحارثی گفت این موفقیت نشان‌دهنده آن است که «دریچه‌ای به سوی ادبیات عربی گشوده شده است».

«اجرام آسمانی» نخستین رمان یک نویسنده زن از عمان است که به انگلیسی ترجمه شده است.

در سال ۲۰۱۶ برای نخستین بار جایزه «من بوکر» با جایزه مستقل ادبیات داستانی خارجی ادغام شد و همچنین برای اولین بار بود که این رویداد ادبی به شکل سالانه برگزار شد.

پیش از این جایزه ادبی «من ‌بوکر» به صورت دوسالانه به مجموعه آثار یک نویسنده اعطا می‌شد.

سال گذشته جایزه ادبی «من بوکر» به آنا برنز نویسنده ۵۶ ساله اهل ایرلند شمالی، برای «مرد شیری» چهارمین رمان او رسید.

بیشتر بخوانید:

جایزه من‌بوکر برای پل بیتی، نویسنده آمریکایی

Share