Share

مارک هاربرس، وزیر مهاجرت هلند در پی اعتراض‌ها در پارلمان بر سر انتشار آمار تفکیک‌نشده در زمینه جرایمی که پناهجویان مرتکب شده‌اند، استعفا داد.

مارک هاربرس، وزیر مستعفی مهاجرت هلند

سه‌شنبه شب ۲۱ ماه مه / ۳۱ اردیبهشت، در جریان بحثی در پارلمان هلند، مارک هاربرس اعلام کرد که استعفا داده است. استعفای مارک هابرس در آستانه انتخابات پارلمان اروپایی، ضربه‌ای به دولت ائتلافی مارک روته، نخست وزیر هلند و حزب اکثریت حاکم در هلند (VVD) به حساب می‌آید. همچنین پیش‌بینی می‌شود خروج وزیر مهاجرت از کابینه هلند بر مشکلات مارک روته که با چالش مقابله با پوپولیست‌های ضد مهاجرت روبروست، خواهد افزود.

مارک هاربرس، وزیر مستعفی دادگستری گزارشی را در مورد آمارها و داده‌های مرتبط با جرایم پناهجویان درهلند به پارلمان ارائه کرده بود. در این گزارش جرایم کوچکی نظیر دزدی از مغازه‌ها در طبقه‌بندی‌های جداگانه، اما جرایمی سنگین نظیر قتل عمد و غیر عمد، تجاوز و تعرض جنسی همگی در یک طبقه‌بندی و تحت عنوان «دیگر» بدون تفکیک ارقام ارائه شده بود.

این موضوع اولین بار توسط روزنامه پرمخاطب «تلگراف» هلند منتشر شد و باعث خشم نمایندگان دست راستی پارلمان هلند گردید. برخی از نمایندگان مارک هاربرس را متهم کردند که این کار را از عمد و با هدف منحرف کردن بازتاب گزارش انجام داده است.

مارک هاربرس در جریان اعلام استعفای خود در پارلمان هلند، مسئولیت کامل ارائه نادرست اطلاعات به مجلس را پذیرفت، اما گفت که این کار عمدی نبوده است.

نخست وزیر هلند، مارک روته در واکنش به استعفای این عضو کابینه خود گفت که به تصمیم هاربرس مبنی بر کناره‌گیری احترام می‌گذارد؛ او همچنین در یک پیام توییتری گفت جای تاسف است که کابینه باید با یک لیبرال با استعداد و متعهد خداحافظی کند.

ائتلاف حاکم، پیش از این و در جریان انتخابات استانی هلند که دو ماه پیش در ماه مارس ۲۰۱۹ برگزارشد، ضربه سختی خورد. در این انتخابات، حزب انجمنی برای دموکراسی (FVD) که یک حزب پوپولیست ضد مهاجرت و طرفدار خروج هلند از اتحادیه اروپاست با اقبال رای دهندگان مواجه شد.

حزب انجمنی برای دموکراسی یکی از رقبای اصلی احزاب لیبرال هلند همچون حزب مردم برای آزادی و دموکراسی (VVD) در انتخابات روز پنج‌شنبه ۲۳ مه پارلمان اروپایی است.


در همین زمینه:

انتخابات پارلمان اروپا: آیا راست افراطی در اتحادیه اروپا رشد بیشتری خواهد کرد؟

Share