Share

سازمان ملل متحد اعلام کرد که ترس از حملات رژیم اسد و نیروهای شورشی موجب شده است که در روزهای اخیر هزاران نفر دیگر در استان ادلب محل زندگی خود را ترک کنند. رژیم سوریه گفته است به‌زودی حملات گسترده‌ای را در این منطقه آغاز می‌کند.

سازمان ملل: از پایان ماه آوریل ۲۰۰ هزار نفر در ادلب سوریه آواره شده‌اند.

سازمان ملل: از پایان ماه آوریل ۲۰۰ هزار نفر در ادلب سوریه آواره شده‌اند.

به‌گزارش رویترز، سازمان ملل پنج‌شنبه ۲ خرداد / ۲۳ مه ضمن اعلام خروج هزاران نفر دیگر از ادلب افزوده است که از پایان ماه آوریل که حملات نیروهای دولتی سوریه و متحدان روسی‌اش به ادلب آغاز شده است، ۲۰۰ هزار نفر در این منطقه آواره شده‌اند.

استان ادلب آخرین سنگر نیروهای شورشی است که نیروی اصلی آن‌ها را گروه تحریر‌الشام، شاخه سابق القاعده در سوریه تشکیل می‌دهند. در روزهای اخیر ادلب شاهد حملات متقابل این نیروها بوده است.

نیروهای رژیم سوریه از پشتیبانی هوایی ارتش روسیه برخوردارند و نیروهای اصلی شورشی از سوی ترکیه حمایت می‌شوند.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، این هفته چندین شهر و روستا در منطقه جنوب این استان هدف حملات هوایی قرار گرفتند و در بمباران‌های امروز (پنج‌شنبه) ۸ غیرنظامی کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین افزوده است که در حملات هوایی سه‌شنبه شب و ساعات نخست چهارشنبه ۲۳ غیرنظامی کشته شدند که ۱۲ نفر آن‌ها قربانیان حمله به یک بازار در زمان افطار ماه رمضان بودند.

در استان حما نیز سه روز است که درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان ادامه دارد. به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه در درگیری‌های روز پنج‌شنبه در منطقه «کفر نبوده» ۱۷ جنگجو، از جمله ۱۱ نفر از اسلامگرایان تندرو کشته شدند. از روز سه‌شنبه تاکنون در این منطقه، در مجموع ۱۰۰ نفر از شورشیان کشته شده‌اند.

از سوی دیگر روزنامه الوطن سوریه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که بالگردهای ارتش سوریه با پخش اطلاعیه‌هایی در حومه ادلب به ساکنان این منطقه هشدار دادند که به‌زودی عملیات نظامی گسترده‌ای برای بازپس‌گیری این منطقه آغاز می‌شود و آن‌ها باید خانه‌های خود را تخلیه کنند.

روز گذشته، چهارشنبه یکم خرداد / ۲۲ مه، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه دمشق را متهم کرد که با حملات خود به ادلب تلاش می‌کند وضعیت موجود را مختل کند. او همچنین گفت ارتش ترکیه از محل استقرار خود در ادلب عقب‌نشینی نخواهند کرد.

آمریکا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهند رژیم اسد بار دیگر از سلاح شیمیایی در استان ادلب استفاده کرده است. روسیه اما پیش از این هشدار داده بود که گروه‌های تروریستی می‌خواهند بار دیگر سناریوی حمله شیمیایی در سوریه را مطرح کنند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا: رژیم اسد در ادلب احتمالاً از سلاح شیمیایی استفاده کرده

Share