Share

مشاور امنیت ملی ایالات متحده، روز شنبه ۲۵ مه/ چهارم خرداد گفت آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی، قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است. جان بولتون از کیم جونگ اون خواست تا هر چه زودتر به پای میز مذاکرات هسته‌ای برگردد. دولت ژاپن هم پیش از این اعلام کرده بود بر این باور است آزمایش اخیر موشک‌های کره شمالی نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.

بولتون در یک نشست مطبوعاتی گفته است قطعنامه‌های سازمان ملل بر استفاده نکردن از انواع موشک‌های بالستیک تاکید دارد

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اولین بار است که یک مقام ارشد ایالات متحده آزمایش‌های موشکی کره شمالی را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل برای متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی پیونگ یانگ می‌خواند، آن هم درست در آستانه سفر چهار روزه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به ژاپن.

بولتون در یک نشست مطبوعاتی در توکیو گفته است قطعنامه‌های سازمان ملل بر استفاده نکردن از انواع موشک‌های بالستیک تاکید دارند.

به گفته بولتون، موشک‌های آزمایش شده به وسیله کره شمالی شامل موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد بوده‌اند و بنابراین «بدون شک» قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده‌اند.

اوایل ماه جاری میلادی، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بر اولین پرتاب «سلاحی که پیش از این تست نشده بود» نظارت کرد. موشکی که به گفته کارشناسان، کوچک و سریع بودن آن باعث می‌شود پنهان کردن، راه‌اندازی و پرتاب آن آسان‌تر شود.

بولتون اما گفته است ایالات متحده همچنان آماده مذاکره با پیونگ یانگ است، گرچه موضعش از آنچه در آخرین نشست میان ایالات متحده و کره شمالی در هانوی مشخص شده، تغییر نخواهد کرد:

«ترامپ در را برای کیم باز داشته است. گام بعدی این است که کیم وارد شود.»

بولتون همچنین از کیم جون اون خواسته است برای دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، توافق کند. دیداری که به گفته او می‌تواند به راه‌ افتادن دوباره گفت‌وگو‌ها در مورد برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی کمک کند.

ترامپ و آبه قرار است روز یک‌شنبه با هم گلف بازی کنند و به تماشای کشتی سومو بنشینند اما انتظار می‌رود در نشست روز دوشنبه این دو، مسائل مربوط به کره شمالی، چین و افزایش تنش میان ایران و آمریکا به بحث و گفت‌و‌گو گذاشته شود.

رویترز در گزارش خود به احتمال سفر شینزو آبه به تهران در آینده نزدیک هم اشاره کرده که این احتمال از سوی تهران رد شده است: نخست‌وزیر ژاپن به تهران سفر نمی‌کند

بولتون اما حمله‌های اخیر به نفت‌کش‌های امارات متحده عربی و یک ایستگاه پمپاژ نفت در عربستان سعودی و همچنین حمله موشکی در منطقه سبز بغداد در عراق را «اقداماتی نگران کننده» خوانده و گفته است ایالات متحده اطلاعات جدی و عمیقی در مورد تهدید‌های ایران دارد.

واشنگتن معافیت خرید نفت ایران را که برای برخی کشورها از جمله ژاپن وضع شده بود، لغو کرده است. همچنین سپاه پاسداران ایران را در لیست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده قرار داده است.

دولت ترامپ همچنین بر اساس آن‌چه «نشانه‌ها و هشدارهایی از فعالیت‌های مشکوک ایران خوانده، گروهی از جنگنده بمب‌افکن‌های خود را به خاورمیانه اعزام کرده است.


  • در همین زمینه

آمریکا ۸ میلیارد دلار اسلحه به عربستان و امارات می‌فروشد

Share