Share

درام کمدی «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو از کره جنوبی نخل طلای هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن را به دست آورد. این دومین بار در دو سال پیاپی است که یک سینماگر آسیایی نخل طلای مهم‌ترین جشنواره سینمایی اروپا را به دست می‌آورد.

بونگ جون هو از کره جنوبی، برنده نخل طلای هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن (عکس: توییتر)

برای دومین سال پیاپی فیلمی از آسیا نخل طلای مهم‌ترین جشنواره سینمایی اروپا را از آن خود کرد: «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو که یک درام اجتماعی درباره فاصله طبقاتی است. سال گذشته فیلم «دزدان فروشگاه» ساخته هیروکازو کورئیدا کارگردان ژاپنی نخل طلای کن را از آن خود کرده بود. این فیلم هم یک درام اجتماعی درباره زندگی تهیدستان جامعه بود.

بونگ جون هون نخستین بار در سال ۲۰۱۷ با فیلم «اوکجا» در کن توجه سینمادوستان را برانگیخت. فیلم تازه او «انگل» درباره یک خانواده چهار نفره است که در تهیدستی زندگی می‌کنند و در خدمت یک خانواده متمول قرار می‌گیرند و به این ترتیب قبل از آنکه به جنوب مهاجرت کنند، به زندگی پولدارها راه پیدا می‌کنند.

جایزه بزرگ جشنواره کن ۲۰۱۹ به “Atlantics” به کارگردانی ماتی دیوپ تولید مشترک فرانسه و سنگال اعطاء شد. این فیلم درباره زنی جوان در داکار مرکز سنگال است که مردی که دلبسته اوست به امید یافتن فرصتی برای زندگی بهتر با قایق به اروپا مهاجرت می‌کند. دیوپ کارگردان سنگالی-فرانسوی، اولین زن آفریقایی‌تبار است که در تاریخ جشنواره کن در بخش مسابقه حضور داشت. او همچنین یکی از چهار کارگردان زن حاضر در بخش مسابقه این دوره جشنواره بود.

آنتونیو باندراس بازیگر سرشناس اسپانیایی به خاطر نقش‌آفرینی در فیلم «رنج و افتخار» ساخته پدرو آلمودوار جایزه بهترین بازیگر مرد را برد و امیلی بیچام، بازیگر بریتانیایی برای بازی در فیلم آینده‌گرایانه «جو کوچک» به کارگردانی جسیکا هاوزنر برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد.

الخاندرو گونسالس اینیاریتو، کارگردان سرشناس ریاست هیأت داوران این دوره از جشنواره فیلم کن را به عهده داشت. هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن شامگاه سه‌شنبه ۱۴ مه/ ۲۴ اردیبهشت با نمایش  فیلم ترسناک «مرده ها نمی‌میرند» ساخته جیم جارموش افتتاح شد. این فیلم به عنوان تمثیلی از دوران رواچ پوپولیسم در جهان و انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درک شده بود. در نشست خبری افتتاحیه جشنواره فیلم کن، الخاندرو گونسالس اینیاریتو به تندی از این سیاست‌ها انتقاد کرده بود.

سینمای ایران در این دوره از جشنواره فیلم کن حضور نداشت.

 فهرست برندگان جوایز بخش مسابقه رسمی به شرح زیر است:

 • جایزه نخل طلا: «انگل» (Parasite) به کارگردانی بونگ جون هو (کره جنوبی)
 • جایزه بزرگ: “Atlantics” به کارگردانی ماتی دیوپ (فرانسه/سنگال)
 • جایزه بهترین کارگردان: لوک و ژان پی‌یر داردن برای «احمد جوان» (The Young Ahmed) (بلژیک)
 • جایزه بهترین بازیگر مرد: آنتونیو باندراس برای «رنج و افتخار» (Pain and Glory) به کارگردانی پدرو آلمودوار (اسپانیا)
 • جایزه بهترین بازیگر زن: امیلی بیچام برای «جو کوچک» (Little Joe) به کارگردانی جسیکا هاوزنر (اتریش/آلمان/بریتانیا)
 • جایزه هیئت داوران: «بینوایان» (Les Misérables) به کارگردانی لادی لی (فرانسه) و “Bacurau” به کارگردانی کلبر مندوسا فیو و ژولیانو دورنلیس (برزیل)
 • جایزه بهترین فیلمنامه: سلین سیاما برای «پرتره یک بانو در آتش» (Portrait of a Lady on Fire) به کارگردانی خودش (فرانسه)
 • تقدیر: الیا سلیمان برای «باید بهشت باشد» (It Must be Heaven) (فرانسه/کانادا)
 • جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم بلند اول: «مادران ما» (Our Mothers) به کارگردانی سزار دیاز (گواتمالا/بلژیک/فرانسه)
 • نخل طلای بهترین فیلم کوتاه: «فاصله بین ما و آسمان» (The Distance Between Us and the Sky) به کارگردانی واسیلیس ککاتوس (یونان/فرانسه)
 • تقدیر از فیلم: «خدای هیولا» (Monster God) به کارگردانی آگوستینا سان مارتین (آرژانتین)

بیشتر بخوانید:

جشنواره فیلم کن با انتقاد از سیاست‌های جنگ‌طلبانه افتتاح شد

Share