Share

سیاوش حاتم، از فعالان دانشجویی و دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه همدان، در تهران بازداشت شد.

به گزارش تارنمای دانشجونیوز، این فعال دانشجویی صبح روز گذشته، سه‌شنبه ۲۳ خردادماه با مراجعه نیروهای امنیتی به منزل پدری‌اش بازداشت شده است.

سیاوش حاتم، دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی تهران، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه همدان و همچنین عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت بوده است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران ضمن تأیید خبر بازداشت سیاوش حاتم، نوشته است این فعال دانشجویی توسط چهار مأمور امنیتی بازداشت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

به گزارش این کمپین، او برای گذراندن حکم یک سال، چهار ماه حبس‌ و ۷۴ ضربه شلاق به زندان برده شد.

بنا به این گزارش، سیاوش حاتم در مورد پرونده‌ای که منجر به صدور حکم یک سال زندان از یک سال و چهار ماه حکم ابلاغی ‌شده است اطلاعی نداشته و دادگاه در حالی این حکم را صادر کرده که او و وکیلش فرصتی برای دفاع از خود نداشته‌اند.

سیاوش حاتم در حالی به زندان اوین منتقل شده که تاکنون هیچ حکم تجدیدنظری دریافت نکرده است و از پرونده‌ای که منجر به حکم یک سال بیشتر زندان گردیده نیز اطلاعی ندارد

این حکم توسط دو شعبه ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شده در حالی که گفته می‌شود وی تاکنون هیچ حکم تجدیدنظری دریافت نکرده است.‏

تارنمای ملی – مذهبی نیز گزارش داده است، مأموران هنگام بازداشت گفته‌اند وی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل خواهد شد.

سیاوش حاتم تاکنون هیچ تماسی با خانواده‌اش نگرفته است.

محمود حاتم، پدر این فعال دانشجویی روز گذشته با اظهار این‌که بارها مأموران امنیتی به منزلشان می‌رفتند و با فرزندش صحبت می‌کردند به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: "چندین بار مأموران به منزل ما آمده بودند و با سیاوش حرف زده بودند، این‌که چه می‌گفتند من خبر ندارم، فقط می‌دانم که می‌خواستند سیاوش هیچ فعالیتی نداشته باشد. امروز صبح هم که آمدند فکر کردیم مثل بارهای قبل کمی صحبت می‌کنند و می‌روند اما این بار حکم جلب سیاوش را داشتند و او را با خود بردند."

محمود حاتم با بیان این‌که نسبت به این حکم معترض است و تصمیم به شکایت دارد، گفت: "به ما می‌گفتند که او به اتهام شرکت در تجمعات غیر قانونی متهم است اما او اصلأ در هیچ کدام از تجمعات بازداشت نشده بود، بازداشت او در منزل بوده و یا در دانشگاه. کدام تجمع؟"

سیاوش حاتم ۲۵ خردادماه سال ۱۳۸۸، پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در ایران بازداشت و یک ماه پس از حبس با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

این فعال دانشجویی چندی بعد به درخواست مأموران امنیتی از دانشگاه بوعلی همدان به دانشگاه شهید بهشتی منتقل شد که در آذرماه سال ۱۳۸۹ نیز در جلسه رسمی امتحان در دانشگاه شهید بهشتی توسط مأموران وزارت اطلاعات پیش از شروع امتحان بازداشت گردید.

او به اتهام "شرکت در تجمعات غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام" به یک سال و چهار ماه حبس محکوم شد.

در روزهای اخیر برخی دیگر از فعالان دانشجویی نیز با صدور احکام قضایی مواجه شده و به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند.

امید رضایی، فعال دانشجویی دانشگاه گیلان، بیژن صباغ، فعال دانشجویی چپ و محروم از تحصیل دانشگاه مازندران و واحد خلوصی، دانشجوی محروم از تحصیل بهایی از جمله این دانشجویان هستند.
 

Share