Share

رابرت مولر، بازرس ویژه درباره تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا اعلام کرد که بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا او نمی‌تواند رئیس جمهوری را متهم به اقدامی خلاف قانون کند.  ترامپ با انتشار پیامی اعلام کرد که «بی‌گناهی یک نفر» اثبات شد.

۲۲ ژانویه ۲۰۱۹: رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حلقه‌ای از محافظانش (عکس: آرشیو)

رابرت مولر، بازرس ویژه درباره تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا در نخستین نشست خبری خود که چهارشنبه ۲۹ مه در طبقه هفتم وزارت دادگستری آمریکا برگزار شد، بخش بزرگی از گزارش خود را که به شکل سانسور شده برای اولین بار ۱۸ آوریل سال جاری منتشر شده بود تکرار کرد.

مولر یادآوری کرد که دفتر تحقیقات او به عنوان بازرس ویژه «مدارک کافی» برای اثبات این اتهام که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری با روسیه تبانی کرده، به دست نیاورده و بنابراین نمی‌توان نتیجه انتخابات را باطل اعلام کرد. مولر اما تأکید کرد که او موفق نشده اثبات کند که رئیس جمهوری آمریکا مانع از تحقیقات در این پرونده نشده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در واکنش به نشست خبری بازرس مولر  نوشت:

«گزارش مولر هیچ تغییری نکرد. مدارک کافی وجود ندارد و به همین سبب در کشور ما یک نفر بی‌گناه است. پرونده بسته شد. متشکرم.»

بازرس مولر ۲۲ مارس به تحقیقات خود پایان داد و گزارش محرمانه ۴۰۰ صفحه‌ای خود را به ویلیام بار، دادستان کل سپرد. بار سپس در نامه‌ای به کنگره اعلام کرد که بازرس ویژه مدرکی مبنی بر تبانی دونالد ترامپ و هیچیک از دستیارانش با روسیه در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا نیافته است. او همچنین درباره اتهام «ممانعت از اجرای عدالت» که علیه ترامپ مطرح شده بود، این جمله‌ها را از گزارش مولر نقل کرد: «در حالیکه این گزارش به این نتیجه نرسیده که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده است، در عین حال او را تبرئه نیز نمی‌کند.»

رابرت مولر در نشست خبری چهارشنبه ۲۹ مه خود در وزارت دادگستری آمریکا درباره گزارشی که در اختیار دادستان کل قرار داد گفت:

«ما هر کلمه گزارش را با دقت انتخاب کردیم و خود گزارش به اندازه کافی گویاست و این گزارش شهادت من است.»

مولر یادآوری کرد که در برابر نمایندگان کنگره آمریکا هم از آنچه که در گزارش او به دادستان کل آمده، چیزی بیشتر نخواهد گفت.

مولر گفت بر اساس قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهوری را نمی‌توان تا وقتی که بر مسند ریاست جمهوری تکیه داده است به ارتکاب یک جرم متهم کرد. حتی اگر دادخواست محرمانه بماند، طرح اتهام علیه رئیس جمهوری بر اساس قوانین آمریکا غیر قانونی است. مولر گفت:

«بنابراین طرح دادخواست علیه رئیس جمهوری به عنوان یک گزینه مطرح نبود.»

مولر اما توضیح داد که به رغم چنین منعی، این امکان وجود داشت که در صورت وقوع جرم، شکایت کیفری علیه نزدیکان رئیس جمهوری مطرح شود. مولر درباره این احتمال که اگر قانون اساسی آمریکا اجازه طرح دادخواست علیه رئیس جمهوری آمریکا را نمی‌داد، آنگاه آیا ممکن بود ترامپ به اتهام تبانی با روسیه محاکمه شود، سکوت کرد. با این‌حال مولر تلویحاً اعلام کرد که قانون‌گذاران آمریکایی می‌توانند اتهامات رئیس جمهوری را همچنان پیگیری کنند.

مولر در این نشست خبری اعلام کرد که دفتر تحقیقات را می‌بندد، از وزارت دادگستری استعفا می‌دهد و زندگی شخصی خود را از سر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

گزارش سانسور شده بازرس مولر در دسترس عموم قرار گرفت

 

 

 

Share