Share

لاله عقبایی، وکیل محمد علی نجفی در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ادعا کرد که شهردار سابق تهران در قتل همسر دومش «سوءنیت» نداشت.

محمد علی نجفی، شهردار سابق تهران در دادسرای جنایی

محمد علی نجفی، سیاستمدار ۶۷ ساله و یکی از شخصیت‌های برجسته اصلاح‌طلبان سه‌شنبه گذشته با کت و شلواری آراسته بر تن و لبخندزنان با مراجعه به پلیس آگاهی، هنگام صرف چای با افسر پلیس و بدون دستبند به قتل همسر دومش اعتراف کرد. نجفی اعتراف کرد که شامگاه دوشنبه به دلیل آنکه میترا استاد راضی به طلاق نبود، با سلاح کمری در حمام، در یک درگیری فیزیکی با شلیک گلوله او را به قتل رسانده است. نجفی در حین اعترافاتش ادعا کرده بود که قصد شلیک نداشته. این تصاویر از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد و در رسانه‌ها هم به طرز گسترده‌ای بازتاب یافت.«شلیک به قلب اصلاحات» و «سرنوشت تلخ یک تکنوکرات» از تیترهای اول روزنامه‌های تهران بود.

لاله عقبایی، وکیل محمد علی نجفی، پنجشنبه ۹ خرداد در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی گفت:

«مسئله بارز این است که ایشان قصد ارتکاب جرم و سوءنیتی برای ارتکاب این قتل نداشتند. پس از ارتکاب قتل نیز خودشان با پای خودشان به اداره آگاهی مراجعه کرده و خود را به مأموران معرفی کردند همه این رفتارها نشانگر حسن نیت ایشان است. امیدواریم با بررسی اظهارات محمد علی نجفی نتیجه‌گیری بازپرس پرونده بر غیر عمد بودن قتل باشد زیرا محمد علی نجفی قصد قتل نداشت و غیر عمد میترا استاد کشته شده است.»

خشونت خانگی در چهاردیواری‌های اختیاری

عفو بین‌الملل اعلام کرده است که به سبب تبعیض نهادینه در قانون طلاق در ایران، زنان ایرانی انواع خشونت‌های خانگی را متحمل می‌شوند. به گزارش تسنیم تنها در سال ۹۵ تعداد ۱۳۳۷۰ مورد آزار همسر به اورژانس گزارش شده. درصد بالایی از قتل‌ها مربوط به نزاع خانوادگی بین زن و شوهر بوده است. سازمان بهزیستی اعلام کرده که در استان تهران که به نسبت سایر استان‌ها از نظر خشونت خانگی وضع نسبتاً بهتری دارد، دست‌کم یک سوم زنان در معرض خشونت هستند. به گفته محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس میزان مرگ ناشی از خشونت در زنان ۱۵ تا ۴۴ سال با میزان مرگ از سرطان برابر است.

لایحه تأمین امنیت اجتماعی زنان در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، اما با کارشکنی صادق لاریجانی، رئیس سابق قوه قضائیه این لایحه معطل ماند و سرانجام به رهبر جمهوری اسلامی سپرده شد. زهرا آیت‌اللهی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی در انتقاد از این لایحه در روزنامه کیهان نوشته بود:

«چهاردیواری دیگر اختیاری نیست و باید چشمان و دستانی از قانون و قاضی مراقب باشد تا در خانواده کسی به زن نگوید بالای چشمت ابروست.»

رد پای نهادهای اطلاعاتی

محمد علی نجفی بعد از اعتراف به قتل همسر دومش در حمام، چهارشنبه ۸ خرداد این بار با لباس زندان و با دستبند در دادسرای جنایی تهران حاضر شد. او مقابل دوربین تلویزیون گفت:

«همسرم صدای مرا برای نهاد‌های امنیتی کشور ارسال می‌کرد. بر سر همین موضوع با ایشان به شدت درگیری داشتیم. یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داد که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است.»

مدیریت قالیباف در زمان حضور او در شهرداری در معرض انتقادهای گوناگون، از جمله اتهام‌های جدی فساد مالی قرار داشت. با این حال، طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران با حمایت اصول‌گرایان از او در مجلس شورای اسلامی مسکوت ماند. محمد علی نجفی هم که وعده داده بود به این پرونده رسیدگی کند فروردین ۹۷ مجبور به استعفا شد. دستیار ویژه وزیر اطلاعات پنجشنبه ۹ خرداد اعلام کرد که میترا استاد هیچگونه ارتباط و همکاری با وزارت اطلاعات نداشت.

لاله عقبایی، وکیل محمد علی نجفی درباره ارتباط میترا استاد با نهادهای اطلاعاتی گفت:

«در این خصوص همان سخنان آقای نجفی به نظر کافی است.»

وکیل نجفی همچنین اعلام کرد هنوز اقدامی برای دلجویی از خانواده میترا استاد انجام نشده اما به گفته این وکیل دادگستری «به حتم تلاش برای دریافت بخشش و گذشت» صورت خواهد گرفت.

به گفته عقبایی هنوز تاریخ بازپرسی دوم مشخص نشده است.

بیشتر بخوانید:

تراژدی زن‌کشی − حق میترا استاد را پایمال نکنید

Share