Share

رابرت مولر، بازرس ویژه درباره تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا اعلام کرد که بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا او نمی‌تواند رئیس جمهوری را متهم به اقدامی خلاف قانون کند و این امر فقط از عهده قانون‌گذاران در کنگره برمی‌آید. گروهی از نمایندگان حزب دموکرات اکنون خواهان استیضاح ترامپ در کنگره شده‌اند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اما می‌گوید تا شواهد و مدارک مستدل در دسترس نباشد نمی‌توان طرح استیضاح رئیس جمهوری را مطرح کرد. رئیس جمهوری آمریکا به تأکید گفت کاری نکرده است که مستحق استیضاح باشد.

نانسی پلوسی، رئیس کنگره و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه ۳۰ مه قبل از سفر به کلورادو در کاخ سفید در جمع خبرنگاران درباره احتمال استیضاحش در کنگره گفت:

«این یک کلمه بسیار کثیف و یک اتهام بسیار بزرگ به رئیس جمهوری است. اقدام مجرمانه‌ای در کار نبوده و خلافی هم اتفاق نیفتاده است.»

رابرت مولر، بازرس ویژه درباره تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا در نخستین نشست خبری خود که چهارشنبه ۲۹ مه در طبقه هفتم وزارت دادگستری آمریکا برگزار شد اعلام کرد «مدارک کافی» برای اثبات این اتهام که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری با روسیه تبانی کرده، به دست نیاورده و بنابراین نمی‌توان نتیجه انتخابات را باطل اعلام کرد. مولر اما تأکید کرد که موفق نشده اثبات کند که رئیس جمهوری آمریکا مانع از تحقیقات در این پرونده نشده است. مولر گفت بر اساس قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهوری را نمی‌توان تا وقتی که بر مسند ریاست جمهوری تکیه داده به ارتکاب یک جرم متهم کرد. حتی اگر دادخواست محرمانه بماند، طرح اتهام علیه رئیس جمهوری بر اساس قوانین آمریکا غیر قانونی است. به این ترتیب او این وظیفه را به عهده کنگره آمریکا گذاشت.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه یک بار دیگر به تأکید اعلام کرد که روسیه در پیروزی او نقشی نداشته است:

«نه. روسیه به من کمک نکرد که انتخاب شوم. من برای برنده شدن در انتخابات به کمک روسیه نیاز ندارم.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به نخستین و آخرین نشست خبری بازرس مولر اعلام کرد که اتهامات رئیس جمهوری همچنان مطرح است و پارلمان برای درک حقیقت به گردآوری اسناد و مدارک ادامه می‌دهد:

«با توجه به این واقعیت که بازرس ویژه مولر نمی‌تواند رئیس جمهوری را به ارتکاب جرم متهم کند، این وظیفه کنگره است که به دروغ‌ها و سایر اقدامات پرزیدنت ترامپ واکنش نشان دهد. ما این کار را انجام خواهیم داد.»

کنگره آمریکا می‌تواند بر اساس قانون اساسی ایالات متحده رأساً علیه رئیس جمهوری اعلام جرم کند. استیضاح اما باید ابتدا به تصویت اکثریت نمایندگان کنگره برسد و سپس این مجلس از سنای آمریکا درخواست تشکیل جلسه می‌دهد. آنگاه سنا به دادگاهی تبدیل می‌شود که هر یک از سناتورها در آن در نقش دادستان عمل می‌کنند. پس از شنیدن دفاعیات رئیس جمهوری، اتهام او به رأی گذاشته می‌شود. اگر رأی کافی باشد، رئیس جمهوری برکنار می‌شود.

شبکه «سی ان ان» به نقل از یک منبع آگاه در کاخ سفید گزارش داده رئیس جمهوری آمریکا درباره احتمال استیضاح‌اش گفته است:

«بگذارید هر کاری می‌خواهند بکنند. این درگیری آخر سر به نفع ما تمام می‌شود. آمریکایی‌ها آن را به عنوان یک تقلب درک می‌کنند و همینطور هم هست.»

روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر در واکنش به نشست خبری بازرس مولر نوشت:

«گزارش مولر هیچ تغییری نکرد. مدارک کافی وجود ندارد و به همین سبب در کشور ما یک نفر بی‌گناه است. پرونده بسته شد. متشکرم.»

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید هم با تأکید بر همین معنا پرونده تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مختومه اعلام کرد.

در همان حال ۳۸ تن از نمایندگان کنگره آمریکا همراه با جاستین اماش، نماینده جمهوری‌خواه و از مخالفان ترامپ درخواست استیضاح رئیس جمهوری را دادند.

در سال ۱۹۷۴ کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در پرونده رسوایی واترگیت رسیدگی عمومی به اعلام جرم علیه ریچارد نیکسون را آغاز کرد و سرانجام مجلس نمایندگان هم به تصمیم کمیته قضایی برای استیضاح نیکسون رأی داد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اما اعتقاد دارد که هنوز شواهد و مدارک کافی برای آغاز استیضاح ترامپ در دست نیست:

«ما تحت تحت تأثیر کسانی قرار نمی‌گیریم که عقایدی دارند و حالا می‌خواهند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند و هرچند که من به آن‌ها احترام می‌گذارم و آن‌ها در اظهار عقیده آزادند اما نمی‌توان صرفاً به خواست آن‌ها رئیس جمهوری را استیضاح کرد. ما مسئولیم که هر کاری که می‌کنیم آن را به نتیجه‌ای که به نفع مردم آمریکاست برسانیم.»

رابرت مولر، بازرس ویژه اما در نشست خبری روز گذشته‌اش با سلب مسئولیت از خود، مسئولیت رسیدگی به پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اعلام جرم علیه ترامپ را به عهده کنگره آمریکا گذاشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه قبل از سفر به کلورادو، بازرس ویژه را به رفاقت و تبانی با جیمز کومی، رئیس سابق اف بی آی متهم کرد و به تمسخر مولر را «یک درگیری» اعصاب خردکن نامید.

بیشتر بخوانید:

بازرس مولر: قانون اساسی اجازه طرح دادخواست علیه رئیس جمهوری را نمی‌دهد

 

 

Share