Share

چندین انفجار پیاپی مرکز شهر کرکوک در شمال عراق را لرزاند. در این انفجارها دست‌کم سه نفر کشته و ۱۶ تا ۲۳ نفر مجروح شدند. یک مقام امنیتی در شبکه تلویزیونی رودا اعلام کرد که امنیت شهر در حال حاضر مجدداً برقرار شده است. این انفجارها در مرکز شهر کرکوک روی داد و زندگی اجتماعی شهر در ماه رمضان را هدف قرار داده بود.

پنجشنبه ۳۱ مه/ ۹ خرداد: کروک ساعتی پس از انفجارهای پیاپی (عکس: توییتر)

شبکه رودا تعداد مجروحان در انفجارهای پیاپی در شامگاه پنجشنبه ۳۱ مه/ ۱۰ خرداد در خیابان قدس در مرکز شهر کرکوک را ۱۶ نفر اعلام کرده. برخی منابع محلی تعداد مجروحان را ۲۳ نفر گزارش داده‌اند. تعداد کشته‌شدگان که سه نفر گزارش شده ممکن است افزایش یابد.

مسئولان امنیتی اقلیم کردستان عراق، گروه دولت اسلامی (داعش) را مسئول انفجارهای پیاپی شامگاه گذشته می‌دانند. داعش اما هنوز رسماً مسئولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است.

پس از وقوع این انفجارها، مرکز اطلاع‌رسانی ستاد مشترک ارتش عراق در اطلاعیه‌ای انفجار شش بمب محلی در مناطق مختلف کرکوک را تأیید کرد و گفت نیروهای امنیتی دو بمب دیگر را نیز خنثی کرده‌اند.

چندین خودرو بمب‌گذاری شده بودند و بمب‌های محلی هم در مناطق مختلف شهر کرکوک از جمله خیابان قدس و جاده بغداد کار گذاشته شده بودند.

پس از آنکه ارتش عراق به دنبال حملات گسترده شبه‌نظامیان داعش از شهر کرکوک خارج شد، نیروهای پیشمرگه حکومت اقلیم کردستان عراق کنترل این شهر نفت‌خیز را به دست گرفتند. پس از برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان و انضمام کرکوک به قلمرو اقلیم، ارتش عراق وارد شهر شد و کنترل آن را به دست گرفت. همه‌پرسی استقلال شکست خورد و مسعود بارزانی نیز از ریاست اقلیم استعفا داد. با استعفای او وضع استقرار نیروهای اقلیم و نیروهای دولت مرکزی عراق به یک سال پیش از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان برگشت: به مقطع ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶، زمانی که عملیات بازپس‌گیری موصول نتیجه‌بخش شد و این عملیات در ادامه وضعیتی که از زمان حمله داعش به موصول در ژوئیه ۲۰۱۴ پدید آمده بود، غلبه نیروهای کرد بر کرکوک و چند شهر دیگر را، که رسماً جزو اقلیم کردستان نیستند، از پی آورده بود.

چهار روز قبل پارلمان اقلیم کردستان نچیروان بارزانی را به ریاست اقلیم برگزید. اتحادیه میهنی این نشست را تحریم کرده بود.

انفجارهای کرکوک همزمان با برگزاری اجلاس اتحادیه عرب در مکه روی داد.

بیشتر بخوانید:

نچیروان بارزانی به ریاست اقلیم کردستان عراق رسید

 

 

 

Share