Share

«روز قدس» به طور همزمان در تهران، بغداد و دمشق برگزار شد. یک نمایش تکراری با به آتش کشیدن پرچم آمریکا و تصاویر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و لگدمال کردن پرچم اسرائیل. در بغداد تعدادی نه چندان پرشمار از نیروهای حشدالشعبی و در دمشق چند صد نفر از حامیان حکومت اسد در روز قدس شرکت داشتند.

یک نمایش تکراری: روز قدس در تهران

در تهران مانند هر سال یک راهپیمایی حکومتی با شرکت شماری از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی برگزار شد.

راهپیمایی روز قدس بعد از ظهر جمعه ۱۰ خرداد مقابل دانشگاه تهران با قرائت قطعنامه پایانی به اتمام رسید. راهپیمایی‌های مشابهی در ۹۰ شهر دیگر ایران نیز برگزار شد. برخی از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی از جمله سران سه قوه و وزیر خارجه ایران نیز در راهپیمایی روز قدس در تهران شرکت داشتند. محمد جواد ظریف گفت:

«پیام امروز این است که قدس فروشی نیست. باعث تأسف است که برخی از حکام عرب بر این باورند که با حمایت از نتانیاهو می‌توانند به خواسته‌های خود برسند.»

وزیر خارجه ایران در این اظهارات کوتاه به دو نشست اشاره دارد: اجلاس اتحادیه عرب که صبح امروز با قطعنامه‌ای در محکومیت دخالت ایران در کشورهای عربی به پایان رسید و نشست منامه که قرار است به ابتکار کاخ سفید در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن درباره فواید اقتصادی طرح صلح کاخ سفید موسوم به «معامله قرن» برگزار شود. رهبران فلسطین این نشست را تحریم کرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در راهپیمایی روز قدس با اشاره به اجلاس منامه گفت:

«بی‌‌تردید موضوع معامله قرن نیز به ورشکستگی قرن تبدیل خواهد شد و قطعاً به نتیجه نخواهد رسید.»

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه نیز در سخنانی اطمینان داد که «معامله قرن» به «مقاومت قرن» تبدیل خواهد شد.

در بیانیه پایانی راهپیمایی روز قدس در تهران، با سوءاستفاده از مقاومت فلسطین بر حمایت از «ولایت فقیه» و رهبری علی خامنه‌ای و بر ضرورت حفظ و گسترش برنامه موشکی سپاه و برنامه هسته‌ای ایران تأکید شده است. در این بیانیه نیز راه حل دو کشور جایی ندارد: حاکمیت فلسطین «از بحر تا نهر».

در بغداد و در دمشق نیز راهپیمایی‌های مشابهی برگزار شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در بغداد چند صد نفر از نیروهای شبه‌نظامی حشد شعبه که تحت حمایت ایران قرار دارند، با در دست داشتن پرچم‌های زرد در راهپیمایی روز قدس شرکت داشتند. خودروهای پلیس حفاظت از راهپیمایان را به عهده گرفته بودند.

در دمشق نیز چند صد نفر از طرفداران حکومت بشار اسد از بازار حمیدیه تا مسجد جامع اموی راهپیمایی کردند. شعارها با تهران یکسان بود: معامله قرن، به شکست قرن تبدیل می‌شود. جلوه‌ای از نفوذ ایران در دو پایتخت عربی.

نشست سران عرب در مکه صبح جمعه با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواست از دخالت در کشورهای عربی دست بردارد. عراق از امضای این بیانیه خودداری کرد.

بیشتر بخوانید:

درخواست سران عرب از ایران: پرهیز از دخالت در امور کشورهای عربی

 

 

 

Share